Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Havel a Masaryk na MS v hokeji. Brankář si dal na masku „největší osobnosti české historie“

Havel a Masaryk na MS v hokeji. Brankář si dal na masku „největší osobnosti české historie“

Rád čte historické knihy a při angažmá v Rusku na to má dost času, i proto si hokejový brankář Pavel Francouz nechal na masku pro mistrovství světa vyobrazit prezidenty, kteří se výrazně zapsali do české a československé historie - Tomáše Garriqua Masaryka a Václava Havla.

„Líbí se mi, co pro naši zemi udělali a respektuji je. Tohle je taková pocta,“ řekl Francouz. Již dříve se vyjádřil, že oba státníky považuje za největší osobnosti české historie. „Byl to takový nápad. Objevilo se mi to v hlavě a pak už jsem jen hledal vhodné obrázky a dávali jsme to dohromady,“ uvedl gólman ruského Čeljabinsku.

Sám si na internetu našel obrázky obou prezidentů od Miroslava Vomáčky a požádal o svolení, zda jeho perokresby může použít. Francouzův designér Bohumil Korál jejich portréty umístil na boční strany helmy. Na zadní stranu si Francouz nechal vyobrazit panorama rodné Plzně.

„Je to moje helma a nedělal jsem to kvůli lidem, aby o tom diskutovali. Myslím ale, že pár lidí ji ocení,“ řekl Francouz, jenž měl v sezoně na masce bílého medvěda, maskota Čeljabinsku. Na loňském šampionátu se představil v helmě v národních barvách se státními symboly na stranách.

Spoluhráči prý výzdobu jeho helmy příliš neřeší. „Myslím, že pár kluků to ani nepostřehlo. Oni to berou jako chránič hlavy,“ pousmál se Francouz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1