Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hazard, nebo jediná alternativa? Domácí porody rozdělují českou veřejnost

720p480p360p240p

Domácí klid a bezpečí nebo profesionální péče? Řada žen volí porod doma, protože jim přijde přirozenější než přivést na svět potomka v chladném a mnohdy nepřátelském prostředí porodnice. Odpůrci domácích porodů argumentují přílišným rizikem a množstvím hrozících komplikací. Druhá strana ale oponuje, že občas chybují i lékaři. Pozornost k tématu přitáhl v poslední době tragický případ z Austrálie.

Na veřejnosti se objevují většinou případy domácích porodů, které nedopadly dobře. Ohrožené mohlo být nejen dítě, ale i matka, a z domácího prostředí je narychlo musela odvézt záchranka, která bojovala o jejich život. Tak tomu mohlo být i v případě Australanky Caroline Lowellové. Ta se při komplikacích marně domáhala záchranky, porodní asistentka místo toho trvala na domácím prostředí a nechala ji vykrvácet.

V takových případech často zaznívají nesouhlasné poznámky o nezodpovědnosti rodičů. Na webových stránkách na podporu domácích porodů se naopak objevují příběhy plné harmonie a radosti z přirozeného porodu.

„Porod proběhl doma v klidu a v pohodě bez jakýchkoli zásahů. Jako ten nejpřirozenější proces v životě člověka. Jen je potřeba důvěřovat sobě a síle přírody, tělo už pak přesně ví, co má dělat. Každá žena si vybere polohu, která jí vyhovuje, pro mě bylo nejpřirozenější rodit vkleče opřená o postel,“ popisuje jedna matka na webu domaciporody.cz.

„Doma každý rok porodí kolem 500 až 1000 žen. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by žena měla rodit tam, kde se cítí v bezpečí. A většina těch, které rodí doma, se do porodnice bojí. Naším cílem je vytvářet podmínky pro to, aby se ženy do porodnice nebály, aby se tam necítily ohrožené. Obecně se totiž nedá říct, které místo je k porodu lepší,“ vysvětluje pro INFO.CZ mluvčí Hnutí za aktivní mateřství Petra Sovová.

Lékaři ale tento názor nesdílejí. „Já jsem ještě žádnou ženu, která by chtěla rodit doma, neviděl a nepoznal. Mezi pacientkami mám tisíc rodících žen za rok a žádná neprojevila přání rodit jinde než v porodnici. Takže to asi není příliš častý jev. Nejenom já, ale ani žádný jiný gynekolog a porodník nedokáže pochopit, proč žena riskuje zdraví a život nenarozeného dítěte. Jejich důvody neznám, ale jsou podle mě velice sobecké,“ říká pro INFO.CZ předseda Sdružení soukromých gynekologů Vladimír Dvořák.

Podle výkonné ředitelky Unie porodních asistentek Kateřiny Hájkové Klíčové ženy volí domácí porod ze dvou hlavních důvodů. „Pro některé je péče v intimním prostředí domova příjemnější a chtějí mít u porodu svoji konkrétní porodní asistentku. Tou druhou skupinou rodiček jsou ty, které mají předchozí špatnou zkušenost s péčí v porodnici. Podstoupily tam zákroky, které si nepřály, a po porodu byly odděleny od miminka, a proto volí domácí porod jako bezpečnější variantu,“ potvrzuje pro INFO.CZ Hájková Klíčová. „Podle WHO je například nástřih hráze opodstatněný ve 12 % porodů, v českých porodnicích ho zažívá ale až 60 % žen,“ doplňuje.

Podle nedávné americké studie publikované loni v listopadu v Journal of Perinatal Medicine jsou domácí porody pro děti nejrizikovější způsobem, jak vstoupit na svět. Z 10 000 tisíc domácích porodů končí průměrně 13 tragédií. Při stejném počtu porodů v nemocnici nepřežije šest novorozenců. „Mezi nejčastější fatální komplikace při domácím porodu patří poškození mozku a infekce,“ uvádí pro Reuters jeden z autorů výzkumu Amos Grunebaum, který s kolegy mezi lety 2008 až 2012 sledoval data z téměř 16 milionů porodů.

Rozdělená je i česká veřejnost. „Porod doma bych určitě nechtěla. Dohled lékařů má podle mě svůj smysl. Může se cokoli zkomplikovat a je lepší pro dítě i matku, aby byla případná odborná péče po ruce. Beru to tak, že porod je sice přirozený proces, ale na jednu stranu je to operace a velký zásah pro tělo,“ myslí si Klára Černá, kterou případné porody zatím teprve čekají. A souhlasí s ní i další ženy. „Obě moje děti se narodily v porodnici a myslím, že narození úplně zdravého dítěte je zázrak. Důležitější než moje pohodlí a přirozenost porodu je pro mě zdraví a bezpečnost mého novorozeného potomka,“ tvrdí Martina N.

Někteří naopak vnímají porod doma jako vhodnou alternativu a vítají možnost výběru. „Byl jsem u porodu obou svých synů. První v porodnici, druhý doma. Žádná varianta není lepší, natož správná, jen má každá své výhody a nevýhody, z nichž si nastávající maminka může vybrat dle svých preferencí,“ potvrzuje tatínek Václav Šebek. Některé rodičky by o domácím porodu uvažovaly u dalších těhotenství. „Já jsem se tím zabývala dlouho a minimálně poprvé bych doma rodit nechtěla. Ideál je s vlastní porodní asistentkou v porodnici. Ale je možné, že po prvním porodu budu mluvit jinak, hodně žen dovede k porodu doma špatná zkušenost z prvního porodu v porodnici,“ přemýšlí například Zuzana Lenhartová.

Podle lékařů není porod doma ale vhodný ani po předchozí bezproblémové zkušenosti. „Každé těhotenství, které se příznivě vyvíjí, a porod, který začne úplně přirozeně a bez komplikací, se může akutně zkomplikovat, takže to riziko hrozí každému. Nelze vyvozovat, že když byl někdo celé těhotenství zdráv, rodí podruhé a první porod proběhl dobře, že druhý porod bude stejný,“ vysvětluje gynekolog Dvořák.

Domácí porod jako ideální variantu pro všechny neprosazují ani porodní asistentky. „Podle mezinárodních výzkumů je domácí porod bezpečnější než porod v porodnici pro druhorodičky. Nedoporučuje se naopak pro porod vícerčat, porod koncem pánevním, pro ženy s hrozící preeklampsií nebo při poruše srážlivosti krve. Podle statistik se ženy při domácím porodu většinou rozhodnou jet do porodnice, pokud porod nepostupuje, nebo když se žena už v domácím prostředí necítí bezpečně. Mezi vážnější komplikace patří silnější krvácení nebo pokles ozev,“ tvrdí Hájková Klíčová. Ženy podle ní vyhledají při domácím porodu následně lékařskou péči asi v 10 % případů.  

Přestože se domácí porod zdá být přirozenější, i porodní asistentky by chtěly, aby se podmínky v českých porodnicích zlepšily. Jako hlavní chyby ve zdravotnictví vnímají oddělování dítěte od matky a provádění nechtěných zákroků. Kompromisem by mohla být i přítomnost vybrané porodní asistentky u porodu v porodnici.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744