Články odjinud

Hejduk z ČSSD pro INFO.CZ: Na Zimolovu výzvu neodejdu. Je přes čáru, kritici mají být slyšet

Hejduk z ČSSD pro INFO.CZ: Na Zimolovu výzvu neodejdu. Je přes čáru, kritici mají být slyšet

Vnitrostranické referendum, v němž sociální demokraté hlasují o vstupu do vlády s hnutím ANO, je v polovině. A odhadovat jeho výsledek si stále nikdo netroufá. Místopředseda strany Jiří Zimola už ale vyzval kritiky, aby ČSSD opustili. „Myslím si, že tento výrok je nešťastný, protože byť já budu respektovat výsledek referenda, tak rozhodně máme i ve stanovách ČSSD, že menšinové názory mají být vyslyšeny a ne potlačovány,“ reaguje na to v rozhovoru pro INFO.CZ předseda sociálnědemokratického spolku Idealisté Radim Hejduk. Organizace se proti vstupu do koalice s ANO vymezila ve svém pondělním vyjádření.

V pondělí jste jako spolek Idealistů vydali prohlášení, kde se vyjadřujete proti vstupu ČSSD do vlády s ANO. Proč až teď? Referendum už nějakou dobu běží.

Za tím není úplně nějaké jasné načasování. Přemýšleli jsme, jak to uchopit. V médiích se momentálně řeší hlavně personální otázka, což podle nás není to nejpodstatnější. Personálie se mohou měnit.

Takže načasování vyjádření nesouvisí s tím, že prezident Miloš Zeman v pondělí pro Českou televizi uvedl, že jmenuje Andreje Babiše podruhé premiérem ještě před skončením vašeho referenda?

Není. Nás takovýto výrok nepřekvapuje, asi jsme s ním i počítali. V tom není žádná propojenost. Je to shoda náhod. Řekněme spíše, že jsme v půlce hlasování. Nyní probíhá asi ten nejfrekventovanější týden hlasování místních organizací ČSSD, tak proto jsme se nyní vyjádřili.

Přesto: jak chápete Zemanovo vyjádření?

Vnímám to tak, že už před volbami byl ustaven tento pakt Zemana s Babišem. A ten funguje dále. Drží se u moci. I hlasování ve sněmovně o novičoku je dalším důkazem (hnutí ANO společně s KSČM a SPD zablokovaly projednání bodu o výrocích prezidenta Zemana o novičoku v Česku – pozn. redakce).

Nebude to tedy mít na sociální demokraty dopad při rozhodování o jejich hlasování?

To těžko říct. Já sám jsem tipoval, že výsledek bude třeba 65 ku 35 ve prospěch vlády. Může to být ale vše ještě úplně jinak, protože ze dne na den se mění politické prostředí: výrok co výrok, hlasování co hlasování. To vše to může ovlivnit.

Myslím ale, že daleko větší vliv, jak budou straníci hlasovat, může mít chování současného vedení, které rozesílá dopisy s tím, co vše se podařilo a jak je dobré vládu mít. Když se podíváte na facebook ČSSD, tak uvidíte také hlasy především za to, aby vláda vznikla. Vyvážený prostor pro oba názory tam není.

Od koho ta snaha jde? Jen od dvojky v čele – Jana Hamáčka a Jiřího Zimoly – nebo celého vedení včetně všech místopředsedů?

Od vedení jako celku určitě ne. Někteří jeho členové jsou velmi opatrní v tom, jak se vyjadřují. Někteří jsou podle mě i skrytě proti vstupu do vlády. Jde čistě o hlavní duo – předsedu a statutárního místopředsedu. Například mediální vyjádření Jiřího Zimoly o tom, že po referendu mají kritici odejít ze strany, mi přijde dost přes čáru.

Tento vzkaz míří i na vás osobně, potažmo na Idealisty. Pokud referendum dopadne ve prospěch vládní spolupráce, vyslechnete ho a partaj opustíte?

Já budu poslouchat maximálně sám sebe. Nebudu poslouchat kohokoliv, kdo mi radí, abych odcházel, nebo ne. Myslím si, že tento výrok je nešťastný, protože byť já budu respektovat výsledek referenda, tak rozhodně máme i ve stanovách ČSSD, že menšinové názory mají být vyslyšeny, a ne potlačovány. Nechci říkat, že toto je jednání proti stanovám, jde o „slabý odvar“, ale je to něco, s čím se nemohu ztotožnit. Nikdo nemá nikoho popuzovat k tomu, aby zvážil odchod.

Nepřichází vám tedy na mysl třeba nápad založit novou stranu?

To je věčná debata, jestli tu není prostor pro nějaký nový subjekt, ale já si opravdu nedokážu představit, že se najdou lidi, peníze nebo tolik podpory pro něco nového. Zvlášť když sociální demokracie nevypadá jako rozdělená na dvě půlky, ale na nějakých dvacet jednotek. Nějaké programové cíle ale pořád má. Nemá smysl opouštět Titanik. Nyní se ukáže, jestli zůstanou srdcaři, nebo tam budou jen oportunisté.

Říkáte, že předseda a místopředseda rozesílají e-maily, které mají straníky přesvědčit o jejich postoji. Jakou atmosféru to tvoří? Nezůstane tu po referendu „rozervaná“ ČSSD?

Ono to dělení bylo znát už delší dobu. Myslím si, že nyní se to jen více ventiluje. Přichází střet, který může rozhodnout o charakteru ČSSD. Na druhou stranu tato volba o účasti ve vládě přinesla nové dělení ve straně. Jsou lidé, s nimiž bych programově nesouhlasil, ale rozumím si s nimi v té otázce, zda jít, nebo nejít do vlády.

Situace je pro mě osobně nyní velmi zmatená. Myslím, že členská základna také. Je to vše velmi nečitelné a nepřehledné. Nedá se říct nic s jistotou.

Hledání důvěry

Kdybychom se vrátili k vašemu pondělnímu vyjádření, proč jako Idealisté vládu s ANO odmítáte? Co je hlavní argument?

Když si člověk přečte programové prohlášení, tak ho hned napadne, že některá vyjádření jsou extrémně vágní a jdou interpretovat mnoha způsoby. To je asi největší argument v jeho nepřijetí. U sociálního bydlení, které vnímám jako jednu z vlajkových lidí, jsou formulace jako, že bude podmíněné soustavnou sociální prací – to chápu, ale také soustavnou výchovnou prací. Nedokážu si představit, co to má znamenat. Obávám se, že to bude vylučovat některé lidi z možnosti v sociálním bytě žít.

Stejně tak vůbec nechápu, jak by se sociální demokrat mohl podepsat pod oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu. Za první nevíme, jak by to bylo – to je zase problém vágnosti. Druhá věc je ta, že to opravdu může fungovat v neprospěch důchodců. Pokud bude správa oddělená, tak není jisté, že by tam mohl být vztah se státním rozpočtem. Jde tedy o ohrožení jednoho z pilířů státu.

Také je tam krásná pasáž o dávkách, kde se na konci píše, že budou podmíněny prací, pokud to hodně interpretuji podle sebe. Co si pod tím představit? Bude to další typ veřejné služby, která byla v minulosti dost problematická? Ústavní soud tomu vydal stopku na podnět sociální demokracie.

Chybí vám v programovém prohlášení něco?

Myslím, že momentálně je ČSSD v situaci, že si nemůže dovolit zklamat lidi tím, že bude v úřednické vládě. Rukopis ČSSD vidím v prohlášení jen u zálohovaného výživného, nemocenské a rodičovských příspěvků. V tom ostatním ne. Není tam nic, co by řeklo: toto je zároveň i sociálnědemokratická vláda a ČSSD si zaslouží hlasy.

Kdo opouští Babiše?

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818