Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hejduk z ČSSD pro INFO.CZ: Na Zimolovu výzvu neodejdu. Je přes čáru, kritici mají být slyšet

Hejduk z ČSSD pro INFO.CZ: Na Zimolovu výzvu neodejdu. Je přes čáru, kritici mají být slyšet

Vnitrostranické referendum, v němž sociální demokraté hlasují o vstupu do vlády s hnutím ANO, je v polovině. A odhadovat jeho výsledek si stále nikdo netroufá. Místopředseda strany Jiří Zimola už ale vyzval kritiky, aby ČSSD opustili. „Myslím si, že tento výrok je nešťastný, protože byť já budu respektovat výsledek referenda, tak rozhodně máme i ve stanovách ČSSD, že menšinové názory mají být vyslyšeny a ne potlačovány,“ reaguje na to v rozhovoru pro INFO.CZ předseda sociálnědemokratického spolku Idealisté Radim Hejduk. Organizace se proti vstupu do koalice s ANO vymezila ve svém pondělním vyjádření.

V pondělí jste jako spolek Idealistů vydali prohlášení, kde se vyjadřujete proti vstupu ČSSD do vlády s ANO. Proč až teď? Referendum už nějakou dobu běží.

Za tím není úplně nějaké jasné načasování. Přemýšleli jsme, jak to uchopit. V médiích se momentálně řeší hlavně personální otázka, což podle nás není to nejpodstatnější. Personálie se mohou měnit.

Takže načasování vyjádření nesouvisí s tím, že prezident Miloš Zeman v pondělí pro Českou televizi uvedl, že jmenuje Andreje Babiše podruhé premiérem ještě před skončením vašeho referenda?

Není. Nás takovýto výrok nepřekvapuje, asi jsme s ním i počítali. V tom není žádná propojenost. Je to shoda náhod. Řekněme spíše, že jsme v půlce hlasování. Nyní probíhá asi ten nejfrekventovanější týden hlasování místních organizací ČSSD, tak proto jsme se nyní vyjádřili.

Přesto: jak chápete Zemanovo vyjádření?

Vnímám to tak, že už před volbami byl ustaven tento pakt Zemana s Babišem. A ten funguje dále. Drží se u moci. I hlasování ve sněmovně o novičoku je dalším důkazem (hnutí ANO společně s KSČM a SPD zablokovaly projednání bodu o výrocích prezidenta Zemana o novičoku v Česku – pozn. redakce).

Nebude to tedy mít na sociální demokraty dopad při rozhodování o jejich hlasování?

To těžko říct. Já sám jsem tipoval, že výsledek bude třeba 65 ku 35 ve prospěch vlády. Může to být ale vše ještě úplně jinak, protože ze dne na den se mění politické prostředí: výrok co výrok, hlasování co hlasování. To vše to může ovlivnit.

Myslím ale, že daleko větší vliv, jak budou straníci hlasovat, může mít chování současného vedení, které rozesílá dopisy s tím, co vše se podařilo a jak je dobré vládu mít. Když se podíváte na facebook ČSSD, tak uvidíte také hlasy především za to, aby vláda vznikla. Vyvážený prostor pro oba názory tam není.

Od koho ta snaha jde? Jen od dvojky v čele – Jana Hamáčka a Jiřího Zimoly – nebo celého vedení včetně všech místopředsedů?

Od vedení jako celku určitě ne. Někteří jeho členové jsou velmi opatrní v tom, jak se vyjadřují. Někteří jsou podle mě i skrytě proti vstupu do vlády. Jde čistě o hlavní duo – předsedu a statutárního místopředsedu. Například mediální vyjádření Jiřího Zimoly o tom, že po referendu mají kritici odejít ze strany, mi přijde dost přes čáru.

Tento vzkaz míří i na vás osobně, potažmo na Idealisty. Pokud referendum dopadne ve prospěch vládní spolupráce, vyslechnete ho a partaj opustíte?

Já budu poslouchat maximálně sám sebe. Nebudu poslouchat kohokoliv, kdo mi radí, abych odcházel, nebo ne. Myslím si, že tento výrok je nešťastný, protože byť já budu respektovat výsledek referenda, tak rozhodně máme i ve stanovách ČSSD, že menšinové názory mají být vyslyšeny, a ne potlačovány. Nechci říkat, že toto je jednání proti stanovám, jde o „slabý odvar“, ale je to něco, s čím se nemohu ztotožnit. Nikdo nemá nikoho popuzovat k tomu, aby zvážil odchod.

Nepřichází vám tedy na mysl třeba nápad založit novou stranu?

To je věčná debata, jestli tu není prostor pro nějaký nový subjekt, ale já si opravdu nedokážu představit, že se najdou lidi, peníze nebo tolik podpory pro něco nového. Zvlášť když sociální demokracie nevypadá jako rozdělená na dvě půlky, ale na nějakých dvacet jednotek. Nějaké programové cíle ale pořád má. Nemá smysl opouštět Titanik. Nyní se ukáže, jestli zůstanou srdcaři, nebo tam budou jen oportunisté.

Říkáte, že předseda a místopředseda rozesílají e-maily, které mají straníky přesvědčit o jejich postoji. Jakou atmosféru to tvoří? Nezůstane tu po referendu „rozervaná“ ČSSD?

Ono to dělení bylo znát už delší dobu. Myslím si, že nyní se to jen více ventiluje. Přichází střet, který může rozhodnout o charakteru ČSSD. Na druhou stranu tato volba o účasti ve vládě přinesla nové dělení ve straně. Jsou lidé, s nimiž bych programově nesouhlasil, ale rozumím si s nimi v té otázce, zda jít, nebo nejít do vlády.

Situace je pro mě osobně nyní velmi zmatená. Myslím, že členská základna také. Je to vše velmi nečitelné a nepřehledné. Nedá se říct nic s jistotou.

Hledání důvěry

Kdybychom se vrátili k vašemu pondělnímu vyjádření, proč jako Idealisté vládu s ANO odmítáte? Co je hlavní argument?

Když si člověk přečte programové prohlášení, tak ho hned napadne, že některá vyjádření jsou extrémně vágní a jdou interpretovat mnoha způsoby. To je asi největší argument v jeho nepřijetí. U sociálního bydlení, které vnímám jako jednu z vlajkových lidí, jsou formulace jako, že bude podmíněné soustavnou sociální prací – to chápu, ale také soustavnou výchovnou prací. Nedokážu si představit, co to má znamenat. Obávám se, že to bude vylučovat některé lidi z možnosti v sociálním bytě žít.

Stejně tak vůbec nechápu, jak by se sociální demokrat mohl podepsat pod oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu. Za první nevíme, jak by to bylo – to je zase problém vágnosti. Druhá věc je ta, že to opravdu může fungovat v neprospěch důchodců. Pokud bude správa oddělená, tak není jisté, že by tam mohl být vztah se státním rozpočtem. Jde tedy o ohrožení jednoho z pilířů státu.

Také je tam krásná pasáž o dávkách, kde se na konci píše, že budou podmíněny prací, pokud to hodně interpretuji podle sebe. Co si pod tím představit? Bude to další typ veřejné služby, která byla v minulosti dost problematická? Ústavní soud tomu vydal stopku na podnět sociální demokracie.

Chybí vám v programovém prohlášení něco?

Myslím, že momentálně je ČSSD v situaci, že si nemůže dovolit zklamat lidi tím, že bude v úřednické vládě. Rukopis ČSSD vidím v prohlášení jen u zálohovaného výživného, nemocenské a rodičovských příspěvků. V tom ostatním ne. Není tam nic, co by řeklo: toto je zároveň i sociálnědemokratická vláda a ČSSD si zaslouží hlasy.

Kdo opouští Babiše?

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1