Hejtmani dali Zemanovi „hůl na premiéra“. Originální a vtipná replika, hájí se Asociace krajů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hejtmani dali Zemanovi „hůl na premiéra“. Originální a vtipná replika, hájí se Asociace krajů

Hejtmani dali Zemanovi „hůl na premiéra“. Originální a vtipná replika, hájí se Asociace krajů

Svérázný dar si přichystala pro prezidenta republiky Miloše Zemana Asociace krajů. Její předsedkyně Jana Vildumetzová (ANO) předala během setkání v Lánech hlavě státu hůl s dovětkem, že jde o nástroj na pana premiéra. NA adresu asociace teď míří kritika, že šlo o hloupý krok a o nevhodné gesto.

Prezident Zeman kvůli svým zdravotním problémům na hůl už nějakou dobu pravidelně spoléhá. Ne vždy ji ovšem používá jako oporu při chůzi, jak dokázal při nechvalně známém vystoupení na hradě, kde od premiéra Sobotky „přijímal“ demisi, kterou ale šéf vlády nepodával. Holí mu tehdy neuctivě naznačoval, kde má stát a co má dělat s mikrofonem.

Jen tři měsíce poté na sebe hůl poutá pozornost znovu. Prezident ji obdržel jako dar od předsedkyně Asociace krajů Jany Vildumetzové z hnutí ANO. Karlovarská hejtmanka ji předala v pouzdře, v němž byl také nápis „Hůl na nového premiéra“.

„Bylo to myšleno jako originální a vtipná replika,“ reagovala Asociace na kritiku, která následovala pod snímkem zveřejněným na sociální síti Facebook.

Sympatie mezi hejtmany a hlavou státu jsou oboustranné. Prezident se o šéfech krajských samospráv obecně vyjadřuje pochvalně a často je dával Sobotkově vládě za příklad. Přisadil si i během setkání v Lánech.

Zeman v té souvislosti zmínil knihu O čem sním, když náhodou spím, se kterou stále ještě favorizovaný šéf hnutí ANO Andrej Babiš objíždí republiku. Zeman řekl, že se mu text, pod kterým je podepsaný aspirant na funkci premiéra, líbil, i když k něčemu výhrady měl. „Je tam nebezpečná věta o tom, že vlastně vůbec nepotřebujeme krajskou samosprávu. A tak jsem s ním mluvil a říkám mu, Andreji, ty ses zbláznil, protože všechny vyspělé západoevropské země mají krajskou samosprávu,“ vysvětlil Zeman.

„Přátelé moji milovaní, já vám slibuji, že společně s vámi budu do roztrhání těla bojovat za přinejmenším zachování, a pokud možno i posílení pravomocí krajských samospráv, protože kdybychom vystavili města tlaku centrálního řízení, tak se vrátíme do systému, který už tady jednou byl a který se neosvědčil,“ ujistil pak přítomné hejtmany o své podpoře prezident.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.