HIV pozitivní matky mohou odmítnout léčbu a ohrozit dítě. Nutit je nemůžeme, tvrdí lékař | info.cz

Články odjinud

HIV pozitivní matky mohou odmítnout léčbu a ohrozit dítě. Nutit je nemůžeme, tvrdí lékař

„Jste HIV pozitivní,“ – tuto diagnózu slyšelo loni v Česku 286 nových pacientů. Většinu z nich tvoří muži, kteří se nakazili nechráněným pohlavním stykem. Skoro třetina z nich jsou navíc cizinci. Přenos prostřednictvím infikované jehly se mezi narkomany výrazně snížil, od roku 2003 ale počet nakažených každý rok roste. Měsíčně slyší drtivou diagnózu asi 20 lidí. Nevyhýbá se ani novorozeným dětem.

„Je to tady takové stísněné, ale budeme rekonstruovat jiné patro, pak to už bude lepší,“ uvádí skupinku novinářů do AIDS centra na pražské Bulovce doktor Ladislav Machala, který je jeho šéfem. Centrum se nachází v pavilonu číslo 7, který je až na okraji nemocničního areálu a cesta do něj vede přes úzkou lávku. Je tu klid, člověk se ale neubrání dojmu, že pacienti s často fatální diagnózou HIV jsou zde skutečně pečlivě izolováni od společnosti.

Pokud žena nebere léky, je riziko přenosu HIV na dítě desetkrát vyšší

V čekárně posedávají celkem čtyři pacienti. Přítomnost žurnalistů je poněkud rozrušuje, nikdo je ovšem nefotí ani netočí. V malé místnosti se u stolku tísní dva asi 35letí muži ve sportovním oblečení a jeden zřejmě vysoce postavený manažer ve skvěle padnoucím obleku, který je z celého výjevu asi nejvíc nesvůj. Kousek od nich stojí žena s malým dítětem.

„Za posledních deset let se virus z matky na dítě přenesl v Česku v pěti případech,“ vysvětluje Marek Malý ze Státního zdravotního ústavu. Pokud ovšem nemocná matka otěhotní, neznamená to automaticky, že se virus přenese i na jejího potomka. Musí ale dodržovat doporučené pokyny. „Nemocným matkám radíme užívat léky od třetího měsíce těhotenství. Následně je nejlepší variantou císařský řez ve 38. týdnu,“ vysvětluje doktor Machala. Dítě pak po dobu několika prvních týdnů také užívá medikamenty, které riziko přenosu omezují. Pokud prý žena dodrží všechna doporučení, snižuje se podle lékařů riziko přenosu HIV na dítě ze 20 na dvě procenta. Ani moderní léčbu ale některé rodičky využít nechtějí.

Asi 25 % nemocných se nijak neléčí

„Měli jsme tady nedávno jednu ženu. Byla to cizinka a ta odmítla léky už během těhotenství. My je k tomu nemůžeme nutit, na to není zákon. Prostě řekla, že je brát nebude,“ vysvětluje Machala, který navíc doplňuje, že pokud pacientky důsledně dodržují všechna doporučení, je téměř jisté, že dítě se narodí zdravé.

Podle Malého se neléčí asi 25 procent HIV pozitivních. Někteří proto, že o své nemoci neví, jiní ji nepovažují zatím za až tak vážnou a více se obávají vedlejších účinků medikamentů. Ti, co docházejí do AIDS center po celé republice, ale nějaký způsob léčby přijímají ve většině případů. To je i případ Petra. Hrozivou diagnózu se dozvěděl před 13 lety. „Z toho dne si skoro vůbec nic nepamatuji, byl jsem v šoku,“ svěřuje se Petr. Medikaci mu lékaři nasadili rok po tom, co se u něj vir objevil, když se jeho imunita začala zhoršovat. Nyní se podle svých slov cítí v rámci možností dobře a doufá, že v podobné kondici bude i v dalších letech.

Nakažení musí snášet odsudky okolí i vulgarity

Na první pohled byste přitom na něm nepoznali, že už roky bere prášky, které virus HIV potlačují a snižují jeho infekčnost. Není vyhublý, ani nemá kruhy pod očima. Dokáže se i smát, přestože se svěřuje, že reakce okolí bývají drsné. „Občas dojde i na vulgarity,“ dodává Petr.

Naději mu dodává vývoj nových léčiv. Ty zatím nedokáží virus úplně eliminovat, ale umí ho utlumit natolik, že se stává méně infekčním a riziko přenosu se významně snižuje. U sexuálního styku je údajně šance nákazy partnera při poctivé a pravidelné léčbě 1 000x menší. Podle doktora Machaly současné medikamenty dokáží nemocným dokonce zajistit, aby se dožili průměrné délky života jako zdraví lidé.

Léky se musí brát přesně. Hodinové zpoždění je už nebezpečné

„Důležitá je ale pravidelnost. Pacienti léky užívají jednou nebo dvakrát denně a je nutné, aby to bylo v naprosto stejném čase, maximálně o dvacet minut dřív, nebo později. V opačném případě může velice snadno vzniknout vůči účinným látkám rezistence a přestanou působit,“ vysvětluje Machala.

Léky přitom prošly za 30 let vývoje dlouhou cestou. V roce 1981 se nemocní pacienti dožívali v průměru jen dalších šesti měsíců. V roce 1987 pak na trh přišel první lék Zidovudin, který dožití prodloužil o rok. V současnosti nemocní berou různé kombinace antiretrovirotik. „Budoucnost léčby HIV jednoznačně směřuje ke snížení zátěže léčebného procesu na organismus pacienta, tedy ke snížení dávek stávajících léků, k novým kombinacím antiretrovirotik, k vývoji jejich alternativ a celkovému omezení vedlejších účinků léčby. Pozitivním a slibným trendem je vývoj injekční léčby s dlouhotrvajícím účinkem. Při ní by se lék podával ambulantně v odstupech 6 až 8 týdnů,“ vysvětluje výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

Nebezpečí sílí v Rusku

Ženy tvoří v České republice jen 10 % všech nových případů nákazy. Pokud bychom si chtěli dle dostupných dat představit průměrného pacienta, byl by to homosexuální nebo bisexuální muž, který se nakazil nechráněným pohlavním stykem a žije ve větším městě nebo v jeho okolí. V Česku žije nyní kolem tří tisíc HIV pozitivních, třetina z nich v Praze.

Na světě je v současné době podle Malého 36,7 milionu nakažených virem HIV. 66 % z nich žije v Subsaharské Africe. Velké nebezpečí ale začíná růst také v Rusku. Podle posledních statistik tam žije přes 850 000 nakažených, to jsou ale jen ti, o kterých se ví. Dle odhadů se mluví ve skutečnosti až o 1,4 milionu nemocných. Každý rok přibude asi 100 000 nových případů. Podle lékařů se hovoří o nejhorší epidemii v Evropě. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud