Články odjinud

Hlavním vchodem do Lán. Jak se prezident Zeman opět sbližuje s nejtvrdším jádrem antiislamistů

Hlavním vchodem do Lán. Jak se prezident Zeman opět sbližuje s nejtvrdším jádrem antiislamistů

Schůzka prezidenta Miloše Zemana s poslancem německého Bundestagu Petrem Bystroněm a exporadcem Donalda Trumpa Stephenem Bannonem v Lánech vzbudila zaslouženou pozornost. Méně už se ví, že spolu s nimi se do letního prezidentského sídla dostali i zástupci nejtvrdšího jádra českých odpůrců islámu z okolí Martina Konvičky, od kterých se přitom Hrad před časem distancoval.

Stephen Bannon objíždí evropské populisty s nabídkou spolupráce a Petra Bystroně z antiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) si zřejmě vybral jako českého emisara.

Jejich schůzka se Zemanem neměla žádný oficiální výstup, a média se tak o setkání dozvěděla až zpětně z Twitteru prezidentova mluvčího. Minimálně jedno „médium“ ale na místě bylo.

Jediné veřejně dostupné videozáběry z okamžiků kolem přijetí Bannona a Bystroně zevnitř lánského zámku se objevily na protiislámském webu Nová buržoazie, sestříhané byly do zhruba tříminutové reportáže.

Novou buržoazii vede Tomáš Měšťan, kameraman, který v tomto videu vystupuje i jako reportér. Měšťan dlouhodobě sympatizuje s někdejšími lídry Bloku proti islámu Martinem Konvičkou a Petrem Hamplem, a jak ukazují fotografie na jeho Facebooku, stále pro ně stále natáčí videa či předvolební spoty.

Tomáš Měšťan (vlevo) a Petr Bystroň (uprostřed)Tomáš Měšťan (vlevo) a Petr Bystroň (uprostřed)autor: Facebook: Tomáš Měšťan

Petr Bystroň mu po lánské schůzce poskytl na letišti v Praze rozhovor. V závěrečném standupu videa pak Měšťan vystupuje s logem „Politically incorrect news“, německé protiislámské webové stránky s několika pobočkami v zahraničí, včetně Česka.

V rozhovoru Bystroň za stěžejní téma setkání Zemana s Bannonem označil boj proti islamizaci Evropy a islámským teroristům.

Antiislamisté do Lán hlavním vchodem?

K Nové buržoazii se podle jejího webu vedle Petra Bystroně hlásí kromě zmiňovaných Martina Konvičky a Petra Hampla také prokremelský aktivista Žarko Jovanovič. Všichni jsou na webu zapsáni jako členové redakce.

Jak vyplývá z Měšťanova facebookového profilu i ze zmiňované reportáže, on sám během Bannonovy návštěvy působil coby jeho mediální doprovod a byl i přímo v Lánech. Ve videu například zmiňuje, že schůzka Bannona se Zemanem trvala zhruba dvě hodiny.

HlídacíPes.org požádal Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka o vysvětlení. Na otázku, jaká média přímo v Lánech akci pokrývala, a to včetně médií mimo hlavní proud či tzv. alternativních, Ovčáček odpověděl, že žádná.

Po konkrétním dotazu na přítomnost reportéra z antiislámského webu mluvčí trval na tom, že žádní reportéři na místě nebyli.

„U setkání pana prezidenta s panem Bannonem – ani na jeho úvod – žádní novináři nebyli. Snímky jsme pořizovali výhradně my – viz Twitter a Facebook. Pan Měšťan byl součástí doprovodu delegace, který nám byl nahlášen,“ řekl Ovčáček.

Měšťan přímo u setkání opravdu nebyl, sám dal na Facebook fotku z předsálí, kterou datoval do doby bezprostředně po skončení schůzky.

Petr Bystroň a Stephen Bannon po skončení schůzky s Milošem ZemanemPetr Bystroň a Stephen Bannon po skončení schůzky s Milošem Zemanemautor: Facebook: Tomáš Měšťan

Mluvčí Hradu každopádně potvrdil, že antiislámský aktivista se bez problémů může dostat do letního sídla prezidenta České republiky jako součást zahraniční delegace.

Na dotaz, jestli takovou situaci nepovažuje za problém, mluvčí Ovčáček odepsal: „Na kádrování máme Vás a podobné. Je to takové hezky bolševické.“

Prezident se přitom (právě Ovčáčkovými ústy) už předloni od Konvičky distancoval poté, co Konvičkovi lidé předstírali útok teroristické organizace Islámský stát v Praze na Staroměstském náměstí. Ještě o rok dříve ale Zeman s Konvičkou stáli spolu na pódiu na Albertově při připomínce Listopadu 1989.

Bavorský přítel

Kdo Tomáše Měšťana jako člena doprovodu při Bannonově lánské návštěvě nahlásil, mluvčí Ovčáček neřekl. Lze se ale domnívat, že šlo o tým Petra Bystroně, se kterým se Měšťan zná.

Zmiňovaný aktivista Žarko Jovanovič má na svém facebookovém profilu společnou fotografii s Petrem Bystroněm, pořízenou zřejmě na na celostátním sjezdu AfD v Augsburgu letos v červnu. Kromě nich je na fotografii právě i autor reportáže o Bannonovi v Lánech Tomáš Měšťan.

Tomáš Měšťan (vlevo) a Petr Bystroň (uprostřed)Tomáš Měšťan (vlevo) a Petr Bystroň (uprostřed)autor: Facebook: Tomáš Měšťan

I on sám má na svém profilu fotografie a video s Petrem Bystroněm, pořízené jak dříve v Německu, tak při Bannonově nedávné návštěvě Prahy. Na ruzyňském letišti se Měšťan také vyfotil přímo se Stephenem Bannonem.

„Jediná strana bez nacistů“

Petra Bystroně si Bannon, někdejší poradce amerického prezidenta Trumpa, podle všeho vybral jako otevírače dveří v Česku coby nové perspektivní destinaci pro šíření populistických myšlenek.

I když se v souvislosti s AfD v Česku nejčastěji používá označení „antiimigrační“ či „euroskeptická“ strana, jak HlídacíPes.org popsal, má také prokazatelně blízko ke krajní pravici.

Jen pár dní před návštěvou v prezidentově sídle na zámku v Lánech byl Bystroň v americkém St. Louis, kde dostal cenu od Nadace Phyllis Schlaflyové blízké Donaldu Trumpovi (loni ocenění obdržel právě Stephen Bannon).

Bystroň tam před plným sálem tvrdil, že jeho AfD jako jediná parlamentní strana v Německu nikdy neměla uvnitř svých struktur bývalé členy nacistické strany NSDAP, zatímco ostatní strany ano.

Americkému publiku už ale nevysvětloval, že partaj založená skoro 70 let po válce (v roce 2013) ty skutečně původní nacisty zkrátka mezi členy mít ani nemůže.

Bannon právě teď objíždí Evropu a získává podporu pro své hnutí The Movement, v němž chce sjednotit pravicově populisty a přivést je k úspěchu už ve volbách do Evropského parlamentu příští rok na jaře.

Veřejně už oznámil, že do řad hnutí získal aktuální hvězdu evropského populismu, italského ministra vnitra a vicepremiéra Mattea Salviniho.

Odolá Okamura?

V Česku měl Bannon se svými námluvami zatím jen omezený úspěch. Na jaře se s ním v Budapešti sešel exprezident Václav Klaus, který Bannona podpořil (Klaus také dlouhodobě veřejně podporuje Alternativu pro Německo).

Na zdrženlivou reakci naopak americký emisar trumpismu narazil u zdánlivě logického spojence – Tomia Okamury a jeho hnutí SPD.

Ten se nechal pro Aktuálně.cz slyšet, že nevidí do pozadí Bannonova hnutí a jeho financování, a proto vyčká, až s čím Bannon přijde v rovině politických cílů.

Mezitím se ale k Bannonovu hnutí otevřeně přidal zmiňovaný italský lídr populistů Salvini, který je pro Okamuru velkým vzorem. Původní NE z úst šéfa SPD směrem k Bannonovi tak zdaleka nemusí být definitivní. A Bannon se svým emisarem pro Česko to rozhodně nepřestanou zkoušet.

„Určitě Stephen Bannon nebyl naposledy v České republice. Myslím si, že je zde velké pole působnosti i pro politiky, kteří jsou ještě aktivní v politice. Ta nabídka té pomoci a toho vybudování evropského hnutí, to je nabídka pro politiky, kteří jsou momentálně ještě v parlamentu, kteří jsou vůdci těch stran. Nechte se překvapit, s kým se setkáme zase příště,“ řekl Bystroň v rozhovoru pro zmiňovaný antiislámský web Nová buržoazie.


1080p 720p 360p
Trumpův exstratég Bannon byl během první návštěvy Česka hostem Pavla Štrunce.


Společní přátelé z Rakouska

Jednotná vůči Bannonovým snahám ostatně není ani Bystroňova AfD. Spolupředseda strany Alexander Gauland v létě možnou spolupráci s Bannonem de facto odmítl s tím, že mají odlišné zájmy. Zástupce bavorské buňky Alternativy pro Německo Petr Bystroň to ale očividně vidí jinak a slouží jako Bannonův emisar pro Česko.

Zeman sice ještě nedávno při návštěvě Německa AfD žádnou otevřenou podporu nevyslovil, byť řekl, že jsou mu sympatické její protiimigrační postoje. Stranu ale kritizoval za postoj k Benešovým dekretům. Emigrant z někdejšího Československa Bystroň se ale Zemanovi očividně jeví jako přijatelný zprostředkovatel.

Jedním z důvodů může být vzájemná blízkost jak Zemana, tak Bystroně k rakouské straně Svobodných. Ta má rovněž blízko ke krajní pravici a od loňska je součástí rakouské vlády.

Bystroň se ještě coby někdejší předseda bavorské větve AfD zasazoval o užší spolupráci mezi AfD a Svobodnými (Rakousko s Bavorskem sousedí) a Zeman zase uprostřed rakouské volební kampaně přijal v září 2016 na Hradě tehdejšího kandidáta na prezidenta za Svobodné Norberta Hofera a veřejně ho podpořil.


Text vyšel na serveru HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho se souhlasem redakce.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818