Články odjinud

Hnutí ANO rozešle členům dotazník, jakou chtějí vládu. Na stole je i varianta bez Babiše

Hnutí ANO rozešle členům dotazník, jakou chtějí vládu. Na stole je i varianta bez Babiše

Hnutí ANO premiéra v demisi Andreje Babiše uspořádá vnitrostranický průzkum k vyjednávání o vládě. Vedení se dle předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka bude členů ptát, zda preferují menšinovou, nebo koaliční vládu. Průzkum by se měl uskutečnit v řádu dnů, maximálně dvou týdnů.

„Zeptáme se našich členů na jejich názor na vyjednávání o vládě. Já je budu informovat dopisem o všech jednáních, která proběhly, a současně je poprosíme, aby nám řekli, kterou variantu vlastně té potenciální vládní spolupráce naši členové, kterých je zhruba 3000, tak jakou variantu preferují,“ řekl místopředseda hnutí.

 

Babiš minulý týden po jednání s ČSSD řekl, že „jedinou variantou na stole“ je kabinet hnutí ANO a ČSSD s podporou KSČM. Dotazník ale zmiňuje ještě další tři varianty, a to: menšinovou vládu ANO s podporou/tolerancí SPD a KSČM, menšinovou vládu ANO s podporou/tolerancí ČSSD a KSČM a také koaliční vládu ANO, ČSSD a KDU-ČSL (s jiným premiérem než Andrej Babiš). Sám Babiš několikrát řekl, že preferuje menšinovou vládu.

Sociální demokraté mají o vstupu do vlády podle vyjednaných podmínek rozhodnout v závazném referendu. Jednáním o vládě s ANO a dalšími stranami pověřil nedávný sjezd ČSSD nového předsedu strany Jana Hamáčka. Další jednání s ANO jsou naplánována na středu. Sejít by se měly i špičky hnutí ANO a KSČM.

 

Vedle otázek k vládě se mají v dotazníku členové hnutí vyjádřit také k tomu, zda souhlasí s uzákoněním obecného referenda v ČR bez možnosti hlasování o mezinárodních smlouvách (vystoupení z EU/NATO).

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud