Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hnutí ANO s komunisty? Šéfové stran to odmítají, po volbách ale může být vše jinak

Hnutí ANO s komunisty? Šéfové stran to odmítají, po volbách ale může být vše jinak

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyvolal vlnu zájmu prohlášením o přežití bohumínského usnesení, které sociální demokracii zakazuje spolupráci s komunistickou stranou. Otázkou ale je, jak se k partnerství s komunisty staví podle průzkumů aktuální favorit podzimních voleb hnutí ANO. Podle některých hlasů se sociální demokracie více otevírá komunistům už kvůli tomu, že po nich pokukuje i Andrej Babiš (ANO). Jeho spolupráce s Vojtěchem Filipem (KSČM) by totiž nemusela být úplné sci-fi.

Šéf hnutí ANO oficiálně námluvy s komunisty ostře popírá. „ANO se s komunisty určitě nesbližuje. Naopak naše hnutí se s KSČM programově neshoduje téměř na ničem. Komunisté se spojili s ostatními tradičními stranami proti nám, když hlasovali za menší daň pro hazardní firmy, než kolik jsem navrhoval. A samozřejmě s ostatními podpořili Lex Babiš,“ odpověděl Babiš pro INFO.CZ.

„Pan Sobotka se samozřejmě s KSČM nesbližuje náhodou. Mají téměř stejný program v navyšování daní,“ tvrdí s tím, že už se podle něj premiér připravuje na povolební vyjednávání, aby si vytvořil předem možnost spojit se se všemi včetně KSČM proti hnutí ANO. Reakce šéfa KSČM Vojtěcha Filipa na spolupráci s ANO je úsporná. „O ničem takovém nevím,“ napsal.

Jenže v realitě povolebního vyjednávání by mohlo být vše jinak. Do podzimu je ještě daleko a do výsledků voleb může zasáhnout mnoho veličin. Podle průzkumů je zatím favoritem Andrej Babiš. Spolupráce ANO a komunistů by tak mohla připadat v úvahu přinejmenším při scénáři, kdy by se šéf ANO snažil po volbách sestavit menšinovou vládu, pro níž by hledal v Poslanecké sněmovně podporu.

„Komunisté budou určitě jednou ze čtyř nejsilnějších stran. Logicky se může stát, že budou mít tolik mandátů, aby s Babišem vedli jednání o menšinové vládě. A to si myslím, že by klidně udělali,“ popisuje pro INFO.CZ politolog Lukáš Jelínek. Komunistům by to posílilo vliv. „A Babiš pro to, aby mohl zkusit vládnout sám, udělá prakticky cokoliv,“ říká.

"Myslím, že Miloš Zeman je politik, který v minulých dnech obecně naznačil, že je připravený legitimizovat podíl komunistů na vládnutí. A jde jen o to v čí prospěch."
Lukáš Jelínek, politolog

Do podzimních voleb se promítne i boj o prezidentský post a rozhodnutí, zda se do něj zapojí i současná hlava státu Miloš Zeman. Scénář by totiž mohl vypadat tak, že se v dalších měsících bude dál utužovat spojenectví mezi Babišem a Zemanem.

„Myslím, že Miloš Zeman je politik, který v minulých dnech obecně naznačil, že je připravený legitimizovat podíl komunistů na vládnutí. A jde jen o to v čí prospěch. Se sociální demokracií je na kordy, zatímco s Andrejem Babišem vychází velmi dobře, takže si umím představit, že už za podporu v prezidentské volbě, ale i bez ní, by byl ochotný uklidňovat veřejné mínění a pomáhat Babišovi vysvětlovat, proč může mít smysl vláda podporovaná komunisty,“ dodává Jelínek.

„Oťukávání a možnost určitého sbližování se v posledních měsících ukazuje. A to nejen na tom, že Vojtěch Filip se velmi opatrně vyjadřuje ke všem Babišovým kauzám. Nepatří k těm, kteří by šli Babišovi v první řadě po krku, ačkoliv by to člověk od radikální levice očekával,“ říká Jelínek.

Přímo praktické kroky sbližování jako pozvání do vlády, ne pouze její podpora, politolog nevidí. Už kvůli tomu, jakou odezvu by to mělo v řadách hnutí, kde působí mnoho lidí z podnikatelské sféry. Podle jednoho z „odpadlíků“ ANO Richarda Ficka, který odešel ze strany kvůli údajným nedemokratickým postupům a spoluzaložil v Brně stranu PRO 2016, by to ale nemusel být žádný problém.

Volební model CCVM pro leden 2017Volební model CCVM pro leden 2017autor: Info.cz

„Není to o tom, co budou chtít lidé v ANO, ale co si rozhodne pan Babiš,“ tvrdí. „Pokud pro něho bude výhodné spojit se s komunisty, tak to udělá,“ říká pro INFO.CZ. Celý současný humbuk kolem komunistické strany je podle něj vyvolán tím, že si politické strany uvědomují, že jediný způsob, jak se „zbavit“ Andreje Babiše, je nevzít ho do vlády.

Politolog z Metropolitní univerzity Praha Jan Bureš intenzivní aktivitu ze strany Andreje Babiše směrem ke komunistům nevidí. „Osobně si myslím, že by tam mnoho styčných bodů, pokud by se mělo jednat o sestavení vlády a společném vládním programu, nebylo,“ říká politolog.

Upozorňuje ještě na jeden háček. Do koalice s komunisty by se nemusela chtít zapojit žádná další strana. Andrej Babiš opakovaně říká, že se mu nechce znovu sedět ve vládě se sociální demokracií. „Teď možná spekuluju, ale kdyby ANO sedělo ve vládě raději s ODS nebo s lidovci, tak si nedovedu představit, že by tam s nimi seděli komunisté. Pokud si Babiš vezme do vlády komunisty, tak tam s ním žádná jiná strana nepůjde,“ domnívá se Bureš.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744