Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hnutí STAN povede do voleb staronový předseda Gazdík. „Jdeme do toho,“ burcoval po svém zvolení

Hnutí STAN povede do voleb staronový předseda Gazdík. „Jdeme do toho,“ burcoval po svém zvolení

Staronovým šéfem hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se stal Petr Gazdík. Na volebním sněmu hnutí se pro něho vyslovila drtivá většina delegátů. Krýt záda mu bude náměstek středočeské hejtmanky Vít Rakušan, který stejně jako Gazdík obhájil svůj post. 

Gazdík neměl s obhajobou pozice sebemenší problém, i proto, že neměl žádného konkurenta. Na postu předsedy ho potvrdilo 133 ze 145 delegátů. Získal tak 93 procent hlasů. Prvním místopředsedou je Vít Rakušan, dalšími dvěma místopředsedy jsou místopředseda Sdružení místních samospráv ČR Radim Sršeň, poslankyně Věra Kovářová a senátor Jan Horník. 

„I nadále budu pro vás pracovat, jak nejlépe budu moct. Jdeme do toho,“ uvedl po svém zvolení Gazdík.

Ve svém kandidátském projevu zkritizoval ostatní politické strany, včetně hnutí ANO a ČSSD. „Nechceme stát jako firmu, ani rodinnou. Ve firmě se nehlasuje, rozhoduje se centralisticky. Nechceme ani socialistickou snahu budovat nárokovou společnost, v níž má každý na všechno nárok,“ citoval jeho slova server E15. „Stát se buduje odzdola. Mojí představou je stát jako dobře řízená obec,“ dodal Gazdík.

Staronový místopředseda Vít Rakušan zdůraznil, že hnutí se stává úspěšným. Podle něho o tom svědčí i účast předních politiků jiných stran na volebním sněmu STAN a snaha získat hnutí jako partnera. Desetiprocentní hranice hlasů v parlamentních volbách, která je potřeba pro vstup koalice STAN a lidovců do Sněmovny, se neobává. Koaliční spolupráci s KDU-ČSL, která uskupení zvedne hranici pro vstup do sněmovny, by STAN měla na sněmu potvrdit.