Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Horáček věnuje plat seniorům a omluví se Peroutkovi

Horáček věnuje plat seniorům a omluví se Peroutkovi

Kandidát na prezidenta Michal Horáček odmítl nekonkrétní politické sliby. Místo nich představil jasný program pro prvních sto dní v úřadu. „Projel jsem v Česku už více než 500 míst a jedno vím jistě: na obecnosti není nikdo zvědavý. Proto mluvím o tom, co budu v úřadu prezidenta dělat, jasně a konkrétně,“ řekl Horáček.  

Na tiskové konferenci Horáček představil svůj nový web www.100dni.cz. Zde mohou lidé hlasovat o slibech, které by chtěl splnit hned v prvních sto dnech ve funkci prezidenta, i vkládat vlastní návrhy. „Působím ve veřejném prostoru třicet let, názory ostatních mě vždycky zajímaly, a tím spíš mě zajímají a inspirují dnes. Náměty spoluobčanů rád posoudím a případně je do agendy na prvních sto dní zařadím,“ uvedl Horáček.

Horáček například slíbil, že svůj plat prezidenta republiky věnuje do zvláštního fondu na pomoc seniorům. Politická reprezentace podle jeho mínění zanedbala reformu penzijního systému a čeští důchodci jsou v důsledku toho často na hranici chudoby. „Nedělám si iluze, že by plat prezidenta mnoho vyřešil. Ale k přispívání do tohoto fondu vyzvu i veřejnost. A hlavně se pokusím tímto směrem obrátit zájem zákonodárců. Co jiného už by měli řešit než životní podmínky těch, kteří celý život pracovali a teď se dostávají do potíží?“ říká Horáček.

Mezi jeho priority patří i rozumné využití našeho nerostného bohatství. Pozornost světových trhů se nyní upíná k lithiu, surovině budoucnosti, která je nezbytná pro výrobu baterií, a tudíž i elektromobilů. Horáček chce tématu věnovat zvláštní pozornost a ve spolupráci s ministry a akademickou sférou nalézt řešení, které by pro Česko znamenalo co největší výnos. „Na příkladu Norska je zřejmé, že to jde. Že stát může rozumně nakládat se svým nerostným bohatstvím a že nemusí jít o profit několika jednotlivců, ale všech občanů,“ řekl Horáček v narážce na norský model, v němž se penězi získanými těžbou ropy a zemního plynu nepřímo financuje kupříkladu sociální systém.

Současné osazenstvo Hradu za sebou podle Horáčka nechá řadu dluhů, které je potřeba uhradit. Mezi ně patří respektování soudního výroku v kauze urážky Ferdinanda Peroutky. Horáček by se omluvil Peroutkovi i jeho pozůstalým a okamžitě by nechal uhradit náklady na soudní výlohy a soudem vyměřenou pokutu.

Bezpečnost považuje za svou prioritu. Bezodkladně by nařídil celkový bezpečnostní audit Hradu včetně jeho počítačové sítě. Prověřit by nechal i hospodaření a veškeré uzavřené smlouvy. „Musíme zjistit, co se za poslední léta na Hradě dělo. Vždyť jsou tam lidé, kteří ani nedostali bezpečnostní prověrku, případně jim byla odebrána,“ řekl Horáček v narážce na hradního kancléře, kterému Národní bezpečnostní úřad prověrku neudělil.

Zadavatel: Máme na víc, zapsaný spolek

Zpracovatel: Ewing PR

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744