Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrad chtěl na Kohlův pohřeb vyslat Klause. Ten se dušoval, že má kancléře rád, ale radši jede do Řecka

Hrad chtěl na Kohlův pohřeb vyslat Klause. Ten se dušoval, že má kancléře rád, ale radši jede do Řecka

Brabec, Klaus, Losna, nebo Mažňák? Čeští politici se nemohli shodnout na tom, kdo se zúčastní pohřbu bývalého německého kancléře Helmuta Kohla. Oficiální pozvánka přišla premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Ten ale kvůli státní návštěvě Japonska nemůže. Podle protokolu proto povinnost přechází na prvního místopředsedu vlády a ministra životního prostředí Richarda Brabce. Prezidentská kancelář ale začala prosazovat jiného kandidáta. Na pohřeb by podle mluvčího Jiřího Ovčáčka měl jet Václav Klaus, informovaly o tom Lidové noviny.

Oficiální pozvánka na Kohlův pohřeb, který se uskuteční v sobotu ve Štrasburku, přišla předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi. Ten se ale v pátek v noci vrací z oficiální návštěvy Japonska a je nepravděpodobné, že by se zvládnul okamžitě přemístit do Francie.

Jeho náhradníkem se navzdory logice, ale dle protokolu nestal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ale druhý muž české vlády – 1. vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec. Své kandidáty na zastoupení na smuteční tryzně ale začala údajně podle Lidových novin navrhovat i prezidentská kancelář. „Doporučili jsme účast prezidenta Václava Klause,“ potvrdil Ovčáček Lidovým novinám.

Důvodem tohoto výběru byl údajně blízký vztah státníků a také vřelejší vyjádření soustrasti, při které se Václav Klaus dokonce vyznal, že „měl Kohla rád“. I to mu prý ze strany hradní kanceláře zajistilo doporučení k účasti na pohřbu.

Než ale mohla začít pře o to, kdo se dle protokolu má pohřbu zúčastnit, sám Klaus se stáhnul. Přestože jeho vazby k bývalému kancléři byly dle jeho vlastních vyjádření silné, dal v termínu tryzny přednost přednášení v Athénách.

Nejsou to první pře, které se kolem posledního rozloučení s německým státníkem vyrojily. Kohlova vdova údajně nechtěla, aby na pohřbu promluvila současná německá kancléřka Angela Merkelová a preferovala prý spíše maďarského premiéra Viktora Orbána. Výsledkem tahanic budou v sobotu celkem tři různá rozloučení.

Státní pohřeb se uskuteční ve Štrasburku a nad rakví zemřelého promluví Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo bývalý americký prezident Bill Clinton. Této části rozloučení se zúčastní také Richard Brabec. Následně se rakev přemístí do katedrály ve Špýru, kde bude následovat zádušní mše. Poslední část rozloučení se uskuteční jen v nejbližším rodinném kruhu a večer bývalý kancléř spočine na hřbitově vedle katedrály.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744