Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrad přiznal, kolik daňové poplatníky stálo oznámení Zemanovy prezidentské kandidatury

Hrad přiznal, kolik daňové poplatníky stálo oznámení Zemanovy prezidentské kandidatury

Oznámení kandidatury za půl milionu. Tolik stál ples, na kterém prezident Miloš Zeman 9. března 2017 řekl, že se hodlá zúčastnit dalších prezidentských voleb. Informaci dnes potvrdil Ivo Velíšek ze Správy pražského hradu.

„Koncert k výročí inaugurace prezidenta republiky je plánovanou akcí a jeho pořádání je zahrnuto v rozpočtu Správy Pražského hradu,“ uvedl ve zprávě Velíšek. Catering pro hosty večera přišel celkem na 404 tisíc, za nápoje Hrad utratil necelých 36 tisíc. Další výdaje tvořily služby hostesek, technické zajištění akce nebo moderování. Celkem stál ples pro Zemanovy přátele a příznivce 508 528 korun.

Výroční koncert Můj čtvrtý rok s Vámi se konal 9. března 2017 ve Španělském sále. Prezident na akci pozval své příznivce, kterým chtěl jako prvním oznámit, zda bude v dalších prezidentských volbách kandidovat. Veřejnosti to sdělil oficiálně až o den později. 

Na akci přišlo asi 900 hostů, mezi nimi členové vlády, prezidentovi političtí souputníci i osobnosti ze světa byznysu a umění. Večera se zúčastnila například modelka Andrea Verešová s manželem, herečka a někdejší spolupracovnice STB Jitka Frantová Pelikánová, majitel budějovického Koh-i-nooru Vlastislav Bříza, bývalý ministr dopravy v Zemanově vládě Jaromír Schling, Karel Srb, Richard Falbr, Jan Kavan nebo Miroslav Pelta.

Hudba Hradní stráže a Policie ČR pod řízením dirigenta Václava Blahůnka zahrála na plese například árii z Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém od Antonína Dvořáka, árii Mařenka z Prodané nevěsty od Bedřicha Smetany nebo Pilky z Lašských tanců Leoše Janáčka. 

Po osmé hodině v projevu Zeman uvedl, že politická prohlášení by neměla být obalována a „měla by zaznít jako výstřel z děla“. „Proto vám oznamují, že jsem se rozhodl znovu kandidovat na funkci prezidenta,“ řekl Zeman zaplněnému sálu.

„Nepřál bych si, abychom byli poraženi těmi, kdo nedokáží říci svůj vlastní názor. Zahalují se do politické korektnosti, která neznamená nic jiného než fráze, a mají charisma lahve od okurek. Snažme se vážit svobody, včetně svobody těch, kdo mají jiný názor, než máme my. Nevažme si těch, kdo žádný názor nemají,“ uzavřel projev Zeman.

Zemanovu kandidaturu přivítal například i premiér Bohuslav Sobotka„Předpokládal jsem, že se takovým způsobem rozhodne. Je to významné obohacení nabídky, kterou voliči budou mít k dispozici. (...) I pro sociální demokracii to znamená obohacení nabídky,“ komentoval Sobotka Zemanovo rozhodnutí z Bruselu, kde byl tou dobou na summitu EU.