Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrad se chlubí, že od Putina dostal originální rukopis z roku 1627. Historici jeho význam zpochybňují

Hrad se chlubí, že od Putina dostal originální rukopis z roku 1627. Historici jeho význam zpochybňují

Mimořádný dar České republice od ruského prezidenta možná nebude tak mimořádný, jak to prezentoval mluvčí české hlavy státu Jiří Ovčáček. Na Twitteru publikoval snímek ručně psaného Obnoveného zřízení zemského s dovětkem, že se jedná o originál dokumentu z roku 1627. Ten byl však podle historiků oslovených MF Dnes tištěný, nikoli rukopisný.

„Obnovené zřízení zemské v češtině vyšlo tiskem v roce 1627,“ konstatuje Hedvika Kuchařová, odbornice na staré tisky z knihovny Strahovského kláštera. Žádný rukopisný originál dokumentu neexistuje.

České vydání vyšlo krátce po německém. Z části si ho ale museli úředníci dopsat, jelikož úřední překlad zůstal nedokončený. Přesný náklad není známý, ale zřejmě čítal stovky kusů. Dokument potřebovala každá radnice.

Výtisky jsou v současné době v Národní knihovně v pražském Klementinu. Ta má podle mluvčí Ireny Maňákové 56 kusů, z toho tři z roku 1627.

Zveřejněné stránky napovídají, že dar ruského prezidenta Vladimira Putina svému českému protějšku Miloši Zemanovi je zřejmě z první poloviny 17. století. Přesněji to lze určit až z kompletního dokumentu. „Takto by mohl vypadat i běžný opis tisku z ruky písaře nějakého úřadu nebo městské kanceláře,“ tvrdí Kuchařová.

Opisy tisků se tehdy prováděly běžně. V knihovnách či archivech jsou podle vedoucího oddělení zámeckých knihoven Národního muzea Petra Maška tři desítky kusů. Existuje jich ale zřejmě více.

Kuchařová si není jistá ani datem vydání. Kompletní rukopisné exempláře v knihovně nemá. Disponuje pouze těmi tištěnými s rukopisným doplněním.

Nejistá je také hodnota daru. Ta závisí na detailech. „Obecně platí, že vyšší hodnotu mají první vydání. Vzácnou se kniha může stát, pokud obsahuje ručně vepsané poznámky autora, překladatele nebo někoho z majitelů významnějšího postavení,“ vysvětluje Maňáková s tím, že zvýšit cenu může také zvláštní příběh exempláře patřícího významné osobnosti.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se proti tvrzením historiků ohradil na Twitteru. „Vůbec doposud dokument neměli v ruce. A přesto ‚moudře‘ plkají. To mají být profesionálové?“ napsal.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link