Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrad se po svém omlouval Schapirovi; ministryni pobouřily nízké platy. Co dalšího se stalo v Česku?

Hrad se po svém omlouval Schapirovi; ministryni pobouřily nízké platy. Co dalšího se stalo v Česku?

Zatímco Spojené státy volily prezidenta a přitahovaly pozornost světa, v Česku premiér Sobotka nechával všechny v napětí, jaké změny udělá ve své vládě. O tom Info.cz píše jinde. Za zmínku ale stojí i další domácí události: prezident Zeman například oživil starý spor s americkým velvyslancem a Hrad nakonec musel přijít s omluvou. Projděte si stručný přehled toho, co se událo:

Zeman po zvolení Trumpa vystupňoval spor s americkým velvyslancem

 „Věřím, že vztahy se Spojenými státy se touto volbou dále zlepší a nebudou zatíženy některými nedorozuměními, jako je například ne zcela profesionální postoj současného amerického velvyslance pana Schapira, který dává nevyžádané rady prezidentu republiky, kam má, či spíše kam nemá cestovat, a který se, jako téměř jediný z velvyslanců, ani nezúčastnil státního svátku 28. října na Pražském hradě," řekl prezident republiky.

Ihned se na něj snesla vlna kritiky. Velvyslanec totiž na Hradě byl, jak dokládají fotografie i svědectví přítomných. Prezidentův mluvčí pak prohlásil, že „byl neviditelný“. Nakonec Zemana někteří politici vyzvali, aby se omluvil. Mluvčí prezidenta přispěchal s vysvětlením, že chyba je na straně šéfa hradního protokolu Forejta. „Informaci (o neúčasti) prezident republiky obdržel od Protokolu prezidentské kanceláře. Pokud by tato informace nebyla správná, prezident republiky se samozřejmě omlouvá panu velvyslanci," stojí v prohlášení. Prezidentská kancelář má s podobnými „nedorozuměními“ svoji zkušenost.

Česko-americký velvyslanec v Česku Andrew SchapiroČesko-americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiroautor: ČTK

Premiér vymýšlel, jak osvěžit vládní „oranžovou sekci“

Tím krokem mnohé překvapil, mnohé naštval – hlavně v domovské ČSSD, které se nelíbí, že se s ní neporadil a výměnu „unavených“ ministrů oznámil dopisem. Po mnoha spekulacích se se Strakovou akademií loučí duo Němeček-Dienstbier. Naopak přicházejí ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík a poslanec Jan Chvojka. O nováčcích více zde:

Zaměstnanců řetězce Albert se zastala Marksová

Do situace v soukromé společnosti nezvykle přímo zasáhla ministryně. Šéfka resortu práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) kontaktovala ve středu generálního ředitele společnosti Ahold Czech Republic. Podle ní by měl zvýšit mzdy řadových pracovníků v obchodním řetězci Albert. Provozní zaměstnanci tam berou nejméně v republice na obdobné pozici – konkrétně 12 500 korun měsíčně – a proto si stěžovali přes odbory. Marksová na vedení společnosti apelovala otevřeným dopisem.

Michaela MarksováMichaela Marksováautor: ČTK

Vězni v Česku dostanou náramky

Využívání elektronických náramků u vězňů by mohlo fungovat od února nebo března příštího roku. Na konferenci Česko: Jak jsme na tom? To řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ještě letos podle něj resort vypíše soutěž na dodavatele. V minulosti přitom několik výběrových řízení zkrachovalo. Náramky by dostávali lidé v domácím vězení nebo podmínečně propuštění vězni.  

Elektronické náramky pro vězněElektronické náramky pro vězněautor: ČTK

Volných pozic je nejvíce od roku 2007

Nezaměstnanost zůstává relativně nízká: v říjnu jen 5,2 procenta. Nejnižší je v Plzeňském kraji, a to 3,4 procenta. Naopak nejvyšší je stále v Ústeckém kraji, i tam ale mírně klesla na 7,8 procenta. Problémem ovšem zůstává propojit volné pozice s nezaměstnanými. Jinými slovy: chybějí kvalifikovaní lidé. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1