Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrad zakázal oslavu režiséra Horkého v Jižních zahradách. Mynář tam narozeniny oslavit mohl

Hrad zakázal oslavu režiséra Horkého v Jižních zahradách. Mynář tam narozeniny oslavit mohl

Hrad nepovolil oslavu dokumentaristy Petra Horkého, která se měla konat v Jižních zahradách Pražského hradu. Horký na akci v místech oslavy padesátin hradního kancléře Vratislava Mynáře vybral stovky tisíc korun na internetu. Dnes ovšem v mailu přispěvatelům oznámil, že Hrad s akcí nesouhlasil.

Party se měla konat 9. září. Horký reagoval na slova hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, že v Jižních zahradách může slavit kdokoliv, kdo zaplatí pronájem zhruba 150.000 korun. Horký nakonec vybral téměř milion korun a oslavy, která měla být setkáním lidí, jímž vadí „papalášismus“, se mělo zúčastnit zhruba 500 lidí.

„Bylo mi nabídnuto, ať tam akci udělám, ale pro 150 lidí. Proč, když denně tam projdou tisíce turistů? Proč, když jsme se dohodli, že budeme všichni značeni cedulkou se jménem? Proč, když v případě kriminálního činu by asi kdokoli byl policií dohledatelný právě třeba přes Startovač (web, na němž vybíral peníze)? Proč když se na stejném místě už konaly akce s mnohem větším počtem účastníků?,“ ptá se Horký v mailu přispěvatelům.

Hrad mu rovněž nabídl jiná místa, kde by se oslava mohla konat. Termín 9. září byl už ovšem někde obsazený. Prostor mezi Míčovnou a Letohrádkem královny Anny odmítl, protože už je za Hradním příkopem a nemá s Ovčáčkovým tvrzením nic společného. Režisér nicméně stále zvažuje, že se setkání uskuteční na jiném místě, nebo věnuje vybranou částku na charitu. „Díky a zdravím s překvapeným pozdravem: Hrad si dává vlastní gól!“ poděkoval přispěvatelům.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1