Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hradní party za statisíce. Kancléř Mynář dnes slaví padesátiny v místech, kam se nedostanete

Hradní party za statisíce. Kancléř Mynář dnes slaví padesátiny v místech, kam se nedostanete

Po Martinu Nejedlém oslaví narozeniny na pražském hradě také další prezidentův blízký spolupracovník – kancléř Vratislav Mynář. Na odpolední oslavu, která se uskuteční v jižních zahradách Hradu, pozval zhruba 200 hostů, včetně prezidenta Miloše Zemana či zpěváka Dana Hůlky. Exkluzivní narozeninová párty ho vyjde na 300 tisíc korun, jak už dřív informoval deník Blesk.

Jižní zahrady Hradu jsou dle serveru iHNED.cz návštěvníkům obyčejně nepřístupné. Kancléř Mynář za oslavu zaplatí 180 tisíc korun Správě Pražského hradu. Peníze mají být dle jeho slov použité na rekonstrukci a údržbu Hradu. Zhruba 120 tisíc korun pak bude stát samotná oslava, na níž kancléř pozval zhruba 200 hostů. Mynář očekává, že přijde asi 150 lidí, včetně prezidenta Zemana, jeho poradce Martina Nejedlého či zpěváka Daniela Hůlky.

Podle lidí obeznámených s chodem Hradu je konání soukromé oslavy v takových částech Hradu nepřípustné. „Když třeba Jiří Weigl slavil narozeniny, tak jen ve vnitřních prostorách Hradu. Nejednalo se o reprezentační místnosti. Nikdo z venku se nezval, šli pouze zaměstnanci Hradu. Tehdejší prezident Václav Klaus pro to často vyčlenil takzvaný fotosalon. Nejednalo se o reprezentativní prostory," řekl serveru iHNED.cz zdroj z Hradu.

Poradce prezidenta Zemana Martin Nejedlý, který si loni na oslavu svých padesátin pronajal Královskou zahradu a Letohrádek královny Anny, na oslavě nic špatného nevidí. „Má na to právo, aby se to konalo v rámci Hradu, zaplatil nájemné. Pan prezident prohlásil, že v rámci toho, že Vráťa bude slavit padesátiny, je rád, že se to bude konat na Hradě,“ tvrdí Nejedlý.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744