Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrdě k dalšímu masakru. Chovanec kandiduje na šéfa ČSSD. Komentář Petra Holce

Hrdě k dalšímu masakru. Chovanec kandiduje na šéfa ČSSD. Komentář Petra Holce

Vsaďte si na čestné slovo Milana Chovance a určitě vyhrajete majlant. Před čtyřmi roky vyrazil nyní provizorní šéf ČSSD proti tehdy neprovizornímu šéfovi partaje Bohuslavu Sobotkovi v tzv. lánském puči, načež si mu hrdě klekl k nohám a slíbil, že bude „Slávkovi“ sloužit a taky mu „krýt záda“. A ještě pro jistotu přidal, že určitě nechce být šéfem stran, kdyby „Mílovi“ někdo náhodou nevěřil. Načež se jím vloni v létě stal, jak jinak. 

A když ČSSD utrhla v nedávných sněmovních volbách sedmiprocentní masakr, kál se Chovanec znovu. I on uznal, že by měl prostě říct, že nebude na únorovém sjezdu strany znovu kandidovat do jejího vedení, protože co je moc, to je prostě moc i v politice. Nebo spíš málo, vyjádřeno bídným volebním výsledkem ČSSD. „Mojí ambicí je dovést ČSSD do sjezdu a zůstat řadovým členem. Já nejsem spojovatel proudů,“ řekl tehdy. Svatá pravda – to o těch proudech.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

I když po pauze zbytečně dlouhého ticha, i exministr vnitra nakonec pochopil, že jako provizorní šéf strany a jeden ze dvou hlavních volebních lídrů musí přijmout zodpovědnost za historický masakr. A vidíte: uběhl přesně čtvrt rok a po agonické fázi „přemýšlení“ Chovanec v neděli oznámil, že do toho půjde znovu. A dokonce i překvapil, když řekl, že bude kandidovat nejen na místopředsedu ČSSD, jak dlouho nechal spekulovat média, ale rovnou na předsedu! Tak tohle chce fakt „gule“, řekl by Mirek Topolánek.

Ano, jistě: jak už to v politice bývá, během fáze přemýšlení Chovanec bedlivě nastražil uši a vyslyšel hlas především své domovské plzeňské buňky ČSSD, která ho do nejvyšší funkce (kromě té zlínské) nominovala. Říká se tomu poučení z krizového vývoje. Anebo mnohem spíš, že se pachatel vždy vrací na místo činu, prostě si nemůže pomoct. Těžko ovšem říct, co Chovance k jeho zoufalému rozhodnutí vede, samozřejmě kromě touhy po moci. V ČSSD totiž určitě patří k horším kádrům symbolizujícím její úpadek.

Chovanec je politické dítě ulice s legračním titulem z plzeňských práv a méně akademickou minulostí, s nímž si nikdo nespojí jedinou politickou myšlenku – snad kromě ozbrojování tradičně neozbrojeného Česka nebo rádoby hustých tweetů, které nejsou jeho. Jak víme z jeho Facebooku, umí exministr vnitra taky dobře pálit z megakvéru i s jedním okem zavřeným, při vyhlášení kandidatury na šéfa ČSSD ale nejspíš zavřel obě. Takže logicky nevidí, že ČSSD neoživí politicky mrtvý muž jako on. Zatmění, říká se tomu taky.

Chovanec v tom samozřejmě není úplně sám. I volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek předvedl delší reflexní oblouk, když po volebním masakru nedokázal pochopit, že jeho partaj potřebuje novou krev, a on jí po čtvrtstoletí fakt nebude. Nakonec si to ale přečetl v médiích a aspoň zatím to chápe. ČSSD má navíc pro svou bídnou situaci dobrý praktický vzor. Sedmiprocentní volební masakr stihl čtyři roky před ní i ODS, jejího bývalého soupeře v poli třicetiprocentních volebních výsledků.

ODS ale nikdy nevedl Chovanec, a proto na rozdíl od ČSSD pochopila, že i pro minimální obrození potřebuje skutečně novou tvář. Akademik Petr Fiala sice není největší kopa emocí ani legrace na světě, tlustou čárou za horší minulostí ODS ale určitě je. Přitom je to ironie: právě Chovanec nejvíc prahl po tom, aby ČSSD na únorovém sjezdu převzal někdo zvenku, i on na chvíli otevřel aspoň jedno oko. Teď ho ale zase zavřel, zahleděl se mimo stranu a uviděl sebe. Zaslouží si za to upřímný obdiv.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1