Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrdlička, Nejedlý a útoky na média. Příběh Zemanova slavnostního dne, který jitřil emoce

Hrdlička, Nejedlý a útoky na média. Příběh Zemanova slavnostního dne, který jitřil emoce

Prezident Miloš Zeman absolvoval svoji druhou inauguraci. Ceremonie ve Vladislavském sále jitřila emoce. Zeman při ní znovu útočil na média, na což část politiků zareagovala odchodem. Přečtěte si, jak vypadal slavnostní den, jímž hlava státu odstartovala dalších pět let, které mu občané dali k vládnutí nad Českem.

Na nádvořích Pražského hradu je více turistů než Čechů zvědavých na inauguraci zvoleného prezidenta. Fotí se s katedrálou sv. Víta, členy Hradní stráže nebo prostě jen tak ve starodávných kulisách za slunného dne.

Přesto se tu ale najdou lidé plní očekávání. „Přijeli jsme ze Zdib, takže jsme to neměli daleko,“ vypráví pár na třetím nádvoří. Muž má připnutou placku s logem prezidentovy kampaně. Miloše Zemana volil a když mohl, vyrazil spolu s ženou i na inauguraci.

„Myslím, že to nebude o moc jiné. Známe ho. Čekám, že řekne to, co jsme od něj zvyklí slýchat tradičně,“ odpovídá na otázku, co čeká od Zemanova inauguračního projevu. Následně i jeho zaujme příchod manželky a dcery prezidenta, které přinesou a rozdávají inaugurační koláčky.

Neonacistické bojůvky

Zeman přichází do Vladislavského sálu po boku rodiny krátce po druhé odpolední. Vítá ho početné publikum v čele s vládou, poslanci a senátory. Příchod prezidenta doprovází fanfáry Valentina Hausmanna v podání Hudby Hradní stráže.

Po absolvování předepsané procedury a složení slibu Zeman přejde k řečnickému pultu. Vrací se ke svému projevu při prvním skládání slibu. „Před pěti lety jsem upozornil na tři takové problémy. Prvním z nich byla hrozba neonacistických bojůvek v české společnosti,“ začíná prezident. „Kdo podporuje neonacisty, je sám neonacista a Němci mají docela hezké přísloví: spolu chyceni, spolu pověšeni,” dodává po chvíli Zeman. 

Mezi neonacisty řadí jen Dělnickou stranu sociální spravedlnosti, nikoli například SPD Tomia Okamury, kterou i někteří členové vlády kvůli její rétorice označují za fašistickou. Jen den před inaugurací se navíc konala mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, kde část stran chtěla hlasovat o Okamurově odvolání z vedení dolní komory pro jeho zpochybňování utrpení vězňů v romském koncentračním táboře v Letech. Zeman s Okamurou tak vypjaté vztahy nemá. Naopak. Šéf SPD byl dokonce hostem prezidentova volebního štábu.

Útok nejen na ČT

„Druhým problémem, na který jsem před pěti lety upozorňoval, byl problém ekonomické kriminality. Jsem velice rád, že mezitím došlo k určitému pokroku a že vliv ekonomických mafií zeslábl, nikoliv však vymizel,“ praví Zeman, za jehož prvního funkční období začalo mimo jiné vyšetřování kauzy Lesní správy Lány, v níž jde zřejmě o manipulaci s veřejnými zakázkami.

Mimochodem, na ceremonii chybí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jenž na vyšetřování dohlíží. Pozvánku nedostal. V sále naopak sedí prezidentův poradce Martin Nejedlý, který je považovaný za spojku Kremlu na Hradě, nebo někdejší kontroverzní politik ODS Tomáš Hrdlička, jehož například expremiér Mirek Topolánek řadil do skupiny tzv. „kmotrů“.

Největší kontroverzi Zeman vyvolá, když zmíní jméno podnikatele Zdeňka Bakaly. Svůj oblíbený terč tentokrát využije jako odrazový můstek pro útoky na novináře. Minulý týden schytávali slovenští politici po smrti tamního žurnalisty Jána Kuciaka kritiku, že vytvořili svojí agresivitou prostředí, ve kterém mohlo k tragédii dojít. Zeman tehdy prostřednictvím svého mluvčího ztráty mladých životů zalitoval. Vybrané novináře z vydavatelství vlastněných Bakalou ale prezident ve svém projevu nyní opět kritizoval.

„A není to ani kritika pouze papírových médií, je to například i kritika veřejnoprávní České televize. Rád bych vám připomněl nedávnou studii Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, která uvádí, že zpravodajství naší veřejnoprávní, vyvážené, objektivní České televize, bylo v minulosti výrazně ovlivněno její příchylností ke straně, která se jmenuje TOP 09,“ praví Zeman, jenž sliboval, že bude méně arogantní a více naslouchat druhé straně. 

Argumentuje přitom studií, jejíž kvalitu mnozí mediální odborníci zkritizovali. „Hlavním nedostatkem je, že údajnou nevyváženost vysílání demonstrovala pouze na základě jediného sledovaného parametru. Analýza vysílání tvrdila, že představitelé TOP 09 byli ve vysílání České televize a Českého rozhlasu zastoupeni četněji než představitelé ostatních opozičních stran. Tato data ovšem postrádala kontextové zakotvení, o které by bylo možné se argumentačně opřít,“ prohlásil o ní například šéf Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí.

Tři modlitby

Zeman však nedbá. Jeho slova jsou poslední kapkou pro některé zákonodárce. Jako první se zvedá někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. První Zemanovu inauguraci řídila, tu druhou však znechuceně opouští.

„Pan prezident přísahal na to, že bude spojovat národ. A ve druhé nebo třetí větě svého projevu okamžitě tuto přísahu poruší. U toho nemůžu normálně sedět. To bych měla infarkt,“ komentuje v rozhovoru s novináři před Hradem.

Po ní odchází část TOP 09. Předseda strany Jiří Pospíšil opouští Vladislavský sál v družném hovoru s jedním ze svých předchůdců Karlem Schwarzenbergem, následuje nejmladší poslanec Dominik Feri nebo místopředsedkyně formace Markéta Pekarová Adamová.

Zeman stále mluví, jako by se nic nedělo. Nevyruší ho ani zvuky písně Marty Kubišové Modlitba pro Martu. Tu loni pustil aktivista na jednom z jeho setkání s občany, což vyvolalo kritizovaný zásah policie. Tentokrát policie neasistuje, tóny brzy utichnou. 

Prezident po půlhodině řeč uzavře. Přesouvá se do katedrály sv. Víta, kde v kapli sv. Václava uctí památku českého světce. Asistuje mu u toho kardinál Dominik Duka, který odříká již druhou modlitbu, kterou dnes Zeman slyší. Tentokrát klasické Otče náš. 

Duchovní část inaugurace v chladné kapli zklidní zjitřené emoce. Nese se v duchu pokory, přání a nadějí, že prezident v napjaté době obstojí. Duka se za něj pomodlí, ať dovede rozeznat pravdu od lži. Zeman stojí vedle manželky a dcery. Mlčky poslouchá. Když Duka obřad ukončí, odchází. Inaugurace tím končí.

Prezident Miloš Zeman právě vstoupil do druhé pětiletky svého úřadování.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1