Hrdlička, Nejedlý a útoky na média. Příběh Zemanova slavnostního dne, který jitřil emoce | info.cz

Články odjinud

Hrdlička, Nejedlý a útoky na média. Příběh Zemanova slavnostního dne, který jitřil emoce

Prezident Miloš Zeman absolvoval svoji druhou inauguraci. Ceremonie ve Vladislavském sále jitřila emoce. Zeman při ní znovu útočil na média, na což část politiků zareagovala odchodem. Přečtěte si, jak vypadal slavnostní den, jímž hlava státu odstartovala dalších pět let, které mu občané dali k vládnutí nad Českem.

Na nádvořích Pražského hradu je více turistů než Čechů zvědavých na inauguraci zvoleného prezidenta. Fotí se s katedrálou sv. Víta, členy Hradní stráže nebo prostě jen tak ve starodávných kulisách za slunného dne.

Přesto se tu ale najdou lidé plní očekávání. „Přijeli jsme ze Zdib, takže jsme to neměli daleko,“ vypráví pár na třetím nádvoří. Muž má připnutou placku s logem prezidentovy kampaně. Miloše Zemana volil a když mohl, vyrazil spolu s ženou i na inauguraci.

„Myslím, že to nebude o moc jiné. Známe ho. Čekám, že řekne to, co jsme od něj zvyklí slýchat tradičně,“ odpovídá na otázku, co čeká od Zemanova inauguračního projevu. Následně i jeho zaujme příchod manželky a dcery prezidenta, které přinesou a rozdávají inaugurační koláčky.

Neonacistické bojůvky

Zeman přichází do Vladislavského sálu po boku rodiny krátce po druhé odpolední. Vítá ho početné publikum v čele s vládou, poslanci a senátory. Příchod prezidenta doprovází fanfáry Valentina Hausmanna v podání Hudby Hradní stráže.

Po absolvování předepsané procedury a složení slibu Zeman přejde k řečnickému pultu. Vrací se ke svému projevu při prvním skládání slibu. „Před pěti lety jsem upozornil na tři takové problémy. Prvním z nich byla hrozba neonacistických bojůvek v české společnosti,“ začíná prezident. „Kdo podporuje neonacisty, je sám neonacista a Němci mají docela hezké přísloví: spolu chyceni, spolu pověšeni,” dodává po chvíli Zeman. 

Mezi neonacisty řadí jen Dělnickou stranu sociální spravedlnosti, nikoli například SPD Tomia Okamury, kterou i někteří členové vlády kvůli její rétorice označují za fašistickou. Jen den před inaugurací se navíc konala mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, kde část stran chtěla hlasovat o Okamurově odvolání z vedení dolní komory pro jeho zpochybňování utrpení vězňů v romském koncentračním táboře v Letech. Zeman s Okamurou tak vypjaté vztahy nemá. Naopak. Šéf SPD byl dokonce hostem prezidentova volebního štábu.

Útok nejen na ČT

„Druhým problémem, na který jsem před pěti lety upozorňoval, byl problém ekonomické kriminality. Jsem velice rád, že mezitím došlo k určitému pokroku a že vliv ekonomických mafií zeslábl, nikoliv však vymizel,“ praví Zeman, za jehož prvního funkční období začalo mimo jiné vyšetřování kauzy Lesní správy Lány, v níž jde zřejmě o manipulaci s veřejnými zakázkami.

Mimochodem, na ceremonii chybí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jenž na vyšetřování dohlíží. Pozvánku nedostal. V sále naopak sedí prezidentův poradce Martin Nejedlý, který je považovaný za spojku Kremlu na Hradě, nebo někdejší kontroverzní politik ODS Tomáš Hrdlička, jehož například expremiér Mirek Topolánek řadil do skupiny tzv. „kmotrů“.

Největší kontroverzi Zeman vyvolá, když zmíní jméno podnikatele Zdeňka Bakaly. Svůj oblíbený terč tentokrát využije jako odrazový můstek pro útoky na novináře. Minulý týden schytávali slovenští politici po smrti tamního žurnalisty Jána Kuciaka kritiku, že vytvořili svojí agresivitou prostředí, ve kterém mohlo k tragédii dojít. Zeman tehdy prostřednictvím svého mluvčího ztráty mladých životů zalitoval. Vybrané novináře z vydavatelství vlastněných Bakalou ale prezident ve svém projevu nyní opět kritizoval.

„A není to ani kritika pouze papírových médií, je to například i kritika veřejnoprávní České televize. Rád bych vám připomněl nedávnou studii Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, která uvádí, že zpravodajství naší veřejnoprávní, vyvážené, objektivní České televize, bylo v minulosti výrazně ovlivněno její příchylností ke straně, která se jmenuje TOP 09,“ praví Zeman, jenž sliboval, že bude méně arogantní a více naslouchat druhé straně. 

Argumentuje přitom studií, jejíž kvalitu mnozí mediální odborníci zkritizovali. „Hlavním nedostatkem je, že údajnou nevyváženost vysílání demonstrovala pouze na základě jediného sledovaného parametru. Analýza vysílání tvrdila, že představitelé TOP 09 byli ve vysílání České televize a Českého rozhlasu zastoupeni četněji než představitelé ostatních opozičních stran. Tato data ovšem postrádala kontextové zakotvení, o které by bylo možné se argumentačně opřít,“ prohlásil o ní například šéf Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí.

Tři modlitby

Zeman však nedbá. Jeho slova jsou poslední kapkou pro některé zákonodárce. Jako první se zvedá někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. První Zemanovu inauguraci řídila, tu druhou však znechuceně opouští.

„Pan prezident přísahal na to, že bude spojovat národ. A ve druhé nebo třetí větě svého projevu okamžitě tuto přísahu poruší. U toho nemůžu normálně sedět. To bych měla infarkt,“ komentuje v rozhovoru s novináři před Hradem.

Po ní odchází část TOP 09. Předseda strany Jiří Pospíšil opouští Vladislavský sál v družném hovoru s jedním ze svých předchůdců Karlem Schwarzenbergem, následuje nejmladší poslanec Dominik Feri nebo místopředsedkyně formace Markéta Pekarová Adamová.

Zeman stále mluví, jako by se nic nedělo. Nevyruší ho ani zvuky písně Marty Kubišové Modlitba pro Martu. Tu loni pustil aktivista na jednom z jeho setkání s občany, což vyvolalo kritizovaný zásah policie. Tentokrát policie neasistuje, tóny brzy utichnou. 

Prezident po půlhodině řeč uzavře. Přesouvá se do katedrály sv. Víta, kde v kapli sv. Václava uctí památku českého světce. Asistuje mu u toho kardinál Dominik Duka, který odříká již druhou modlitbu, kterou dnes Zeman slyší. Tentokrát klasické Otče náš. 

Duchovní část inaugurace v chladné kapli zklidní zjitřené emoce. Nese se v duchu pokory, přání a nadějí, že prezident v napjaté době obstojí. Duka se za něj pomodlí, ať dovede rozeznat pravdu od lži. Zeman stojí vedle manželky a dcery. Mlčky poslouchá. Když Duka obřad ukončí, odchází. Inaugurace tím končí.

Prezident Miloš Zeman právě vstoupil do druhé pětiletky svého úřadování.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud