Hrozilo mu doživotí, dostal tři roky. Soud potrestal Čecha, který chtěl k džihádistům | info.cz

Články odjinud

Hrozilo mu doživotí, dostal tři roky. Soud potrestal Čecha, který chtěl k džihádistům

Krajský soud v Plzni poslal dvaadvacetiletého Jana Silovského na tři a čtvrt roku do věznice s dohledem. Silovský je první Čech souzený za to, že se chtěl přidat v Sýrii k teroristické organizaci Islámský stát. Soud mu rovněž uložil ochranné ambulantní psychiatrické léčení, což navrhoval státní zástupce i obhajoba. Podle obžaloby z prosince 2016 muži hrozilo za přípravu teroristického útoku až 20 let vězení, případně doživotí. Verdikt je nepravomocný.

Silovský je první Čech, souzený za to, že se chtěl v Sýrii přidat k teroristické organizaci Islámský stát (IS). „Já jsem jen chtěl říci, že je mi líto, že jsem se pokusil do Sýrie odjet, znova bych se o to už nepokoušel,“ řekl ve své závěrečné řeči. V minulosti uvedl, že do Sýrie odcestoval, aby se nechal zabít, ne aby zabíjel.

Žalobce v závěrečné řeči navrhoval čtyřletý trest a posouzení podle mírnějších paragrafů. V tom mu soud vyhověl, trest ale ještě o rok snížil.

Obžalovanému podle žalobce polehčovala jeho bezúhonnost, doznání a až o 85 procent snížené ovládací schopnosti dané jeho poruchou osobnosti. „Žalovaný skutek byl plně prokázán,“ konstatoval státní zástupce.

Žalobce dříve připomněl, že Silovský se už v přípravném líčení spontánně doznal, na policii i u soudu uvedl, že jej zajímalo náboženství, koupil si ke studiu bibli a korán. Potvrdil také, že si koupil letenky a také že věděl, že bojovat za Islámský stát je trestné. Vyjádřil také sympatie k záměru IS vytvořit jednotný chalífát, způsoby, kterými tak chtějí islamisté dosáhnout, ale považoval za kruté.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud