Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrůzný nález po žhářském útoku na vzácný kostel: Pod troskami objevili lidské kosti

Hrůzný nález po žhářském útoku na vzácný kostel: Pod troskami objevili lidské kosti

Začátkem srpna lehl popelem vzácný kostel v Třinci-Gutech. Ze žhážství jsou podezřelí tři mladíci, které ještě ten samý týden odhalila policie. Před plánovaným znovuvybudováním kostelíku nyní v místě probíhají archeologická zkoumání, která vydávají děsivá tajemství.

 

 

 
 

Odborníci postupně odkrývají hrobová místa, která pocházejí z různých období. „Vidíte otisk po lidské lebce, jeden hrob leží vedle druhého. Pohřbívání tu bylo velmi intenzivní,“ říká v místě vedoucí archeologického průzkumu Marek Kiecoň.

Posbírat se podařilo během průzkumu už jen tlející ostatky, zbytky rakví a hřeby a kování, jimiž byly opatřeny. „Dříve se pohřbívalo v posvátné půdě okolo kostelů. Všechny hroby jsou anonymní, či jsou, už asi nikdo nezjistí,“ míní archeolog.

Sondami nyní tým Národního památkového ústavu v Ostravě zjišťuje, co vše se skrývá pod betonovou krustou, která tvořila podlahu kostela zřejmě od 2. poloviny 20. století. Čeká pod betonem ještě nějaké větší překvapení?

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link