Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hvězda hnutí ANO stoupá. Podle průzkumu by v únoru jednoznačně vyhrálo volby před ČSSD

Hvězda hnutí ANO stoupá. Podle průzkumu by v únoru jednoznačně vyhrálo volby před ČSSD

Podle aktuálního volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše jednoznačně ovládlo sněmovní volby. Strana ČSSD premiéra Sobotky, která si od ledna polepšila, by skončila druhá. Oproti lednu mírně ztratili komunisté, stále se však drží na třetí pozici. Po KSČM následuje strana ODS. Zastoupení v dolní komoře by podle modelu uhájily také KDU-ČSL a TOP 09.

ANO by získalo 31,5 procenta hlasů, o půl procentního bodu méně než v lednu. Podpora ČSSD podle modelu naopak vzrostla z 19 na 20 procent.

O tři procentní body přišla proti minulému měsíci KSČM, nyní by byl její volební zisk 10,5 procenta. Na tuto levicovou stranu se v únoru dotahovala ODS s deseti procenty, což v porovnání s lednem znamená výsledek o procentní bod vyšší.

Vylepšení zisku zaznamenala v únorovém modelu KDU-ČSL, a to na devět procent. Pokud by šli lidovci do voleb se Starosty a nezávislými, jak o tom obě uskupení uvažují, hnutí by přidalo jedno procento. Jde o stejný výsledek jako minulý měsíc. TOP 09 by získala v únoru 6,5 procenta, meziměsíčně si o něco pohoršila.

Z ostatních uskupení by měli nejblíže k pětiprocentní uzavírací hranici a tím tedy k poslaneckým mandátům hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury a Piráti shodně se třemi procenty hlasů. Strana zelených by dostala 2,5 procenta hlasů, Úsvit-Národní koalice procento.

Sběr dat pro aktuální volební model se uskutečnil od 6. do 19. února. K urnám by se dostavilo 59 procent lidí oprávněných volit, o procentní bod méně než v lednu. Deklarovaná účast by tedy byla prakticky shodná s účastí v minulých sněmovních volbách, k nimž přišlo 59,5 procenta voličů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1