Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hygienici testovali podezřelé výrobky. 20 procent z nich neprošlo, mezi nimi i mnoho hraček

Hygienici testovali podezřelé výrobky. 20 procent z nich neprošlo, mezi nimi i mnoho hraček

Téměř 20 procent předmětů běžného užívání, které moravskoslezští hygienici loni vzali na laboratorní testování, bylo chemicky nevyhovujících. Mezi nebezpečnými výrobky byly i hračky. K laboratornímu vyšetření vzali hygienici 31 předmětů a šest jich kontrolami neprošlo, potvrdila to dnes krajská hygienička Helena Šebáková.

Hygienici loni provedli 918 kontrol a prověřili 2 092 předmětů. Kromě chemicky nebezpečných předmětů odhalili i 180 výrobků, které byly špatně označeny, šlo hlavně o kosmetické přípravky.

K odběru vzorků byly vytipovány výrobky podobného vzhledu a charakteru jako nebezpečné výrobky vyhlášené na území ČR nebo výrobky notifikované v evropských systémech rychlého varování. Nevyhovující výrobky byly neprodleně staženy z prodeje," uvedla Šebáková.

Za zjištěné nedostatky byly uloženy pokuty v celkové výši 386 000 korun, z trhu bylo staženo 5 300 kusů výrobků. Hygienici při kontrolách objevili i nebezpečné hračky. Například v měkčeném plastu zjistili nadlimitní obsah esterů kyseliny ftalové, konkrétně rizikový di-(2ethylhexyl)ftalát, který působí negativně zejména na reprodukční orgány.

Je zařazen mezi látky toxické pro reprodukci, může poškodit reprodukční schopnosti a zdravý vývoj plodu. Riziko při hře s hračkou spočívá v tom, že estery kyseliny ftalové mohou přicházet do kontaktu s ústy a kůží dítěte a mohou být společně se slinami konzumovány, čímž může dojít k poškození lidského zdraví," uvedla Šebáková.

Mezi výrobky, které neuspěly v testech, byla třeba i miska, ze které se v nadlimitním množství uvolňoval formaldehyd, který dráždí oči a může způsobovat bolesti hlavy či zánět nosní sliznice.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867