Informace z centra dění: Miliony na zastavení migrace. Babiš nabídne Itálii finanční pomoc | info.cz

Články odjinud

Informace z centra dění: Miliony na zastavení migrace. Babiš nabídne Itálii finanční pomoc

Státy Visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, nabídnou 35 milionů eur (téměř 900 milionů korun) na projekt posílení ochrany hranic Libye. Novinářům to dnes před odletem na dvoudenní summit premiérů a prezidentů EU, který odpoledne začíná v Bruselu, potvrdil premiér Andrej Babiš. Jednat o tom bude s italským premiérem. 

„Víceméně se čeká shoda na stejné částce pro všechny,“ řekl ráno před nástupem do letadla český premiér Andrej Babiš. V Bruselu jej kromě vrcholu celého dne, tedy neformální večeře s ostatními lídry EU, která se bude zaměřovat na reformu azylové a migrační politiky, čeká také jednání s italským premiérem Paolem Gentilonim. Na něm by vlády čtveřice středoevropských států měly přijít s nabídkou finanční pomoci na posílení ochrany hranic Libye.

„Nabídka vychází z bilaterálních jednání našich expertů v rámci V4. Visegrádská čtyřka navrhuje přispět 35 miliony eur (přibližně 900 milionů korun),“ řekl Babiš.

Peníze by měla Itálie využít na výcvik lidí, kteří by pomohli například v boji proti pašerákům. Babiš dodal, že se na expertní úrovni uvažovalo také o rozdělení částky podle podílu na HDP, nebo podle počtu obyvatel. Státy se nakonec dohodly na tom, že každá země přispěje stejným dílem.

Premiér Babiš včera v poslaneckém výboru pro evropské záležitosti zopakoval, že Česko nesouhlasí s tím, aby součástí budoucí reformy azylové a migrační politiky EU bylo přerozdělování migrantů na základě kvót. Mnohem důležitější podle něj je, aby se EU soustředila na možnosti, jak nelegální migranty zastavit ještě před příchodem do Evropy. Babiš prohlásil, že pokud v EU projde reforma s kvótami, unie se bude muset vedle odchodu Spojeného království z EU vypořádat i s exity dalších zemí. Dnes a zítra chce před takovým scénářem varovat své kolegy v Evropské radě.

S návrhem na zavedení kvót v případě mimořádně silných migračních vln přišla Evropská komise a podporuje ho i Evropský parlament. Především země Visegrádské čtyřky se ale staví ostře proti, zatímco jiné země, například Itálie, Německo nebo Švédsko, je v určité podobě obhajují. Za „neevropské“ je před několika dny označil i šéf Evropské rady Donald Tusk.

Babiš věří, že pokud by v budoucnu došlo na hlasování o zavedení povinných kvót, Česko by přehlasováno už nebylo. „Nepřipouštím si, že by k přehlasování došlo. Rozhodnutí o kvótách, která považuji za nesmyslné, nevyřeší problém ilegální migrace a má negativní dopad na celkovou image EU a Evropské komise. Předpokládám proto, že takovou chybu státy už nebudou opakovat,“ vysvětlil novinářům.

Česko bylo spolu s dalšími zeměmi přehlasováno na ministerské úrovni před dvěma lety. Za to, že země následně odmítla plnit dohodnutá pravidla a jednorázově převzít určitý počet žadatelů o azyl z Itálie a Řecka, Evropská komise na ni podala žalobu u unijního soudu.

Babiš už několikrát zopakoval, že při jednáních se svými protějšky bude sázet na osobní kontakty. Summit v Bruselu, který pro Babiše představuje jeho vůbec první zahraniční cestu, k tomu naskytne mnoho příležitostí. „Jsem zvědavý. Bude to pro mě další velká zkušenost a zážitek,“ řekl Babiš novinářům.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud