Irsko vydalo rekordní počet pasů. Pociťuje blížící se brexit | info.cz

Články odjinud

Irsko vydalo rekordní počet pasů. Pociťuje blížící se brexit

Irsko letos vydalo rekordní počet 779.000 cestovních pasů. S odvoláním na údaje místní vlády o tom informoval list The Guardian. Oproti loňskému roku počet vydaných cestovních dokumentů ostrovní země stoupl o šest procent, oproti předloňskému dokonce o patnáct procent. Na nárůstu se zřejmě podepsal i chystaný odchod Británie z Evropské unie.

"Je to nejvyšší počet irských pasů vydaných během jediného roku," uvedlo irské ministerstvo zahraničí. Rekordní byl přitom už rok 2016. 

"Téměř dvacet procent všech žádostí, které pasová služba letos obdržela, přišlo ze Severního Irska nebo z Velké Británie," upozornilo irské ministerstvo. Podle deníku The Guardian se zároveň meziročně o 95 procent zvýšil počet lidí, kteří se narodili v Británii, ale nechali se zaregistrovat jako Irové.

Obyvatelé Spojeného království v loňském červnovém referendu vyjádřili přání, aby jejich země opustila Evropskou unii. Irská republika jejím členem ale zůstává, a její občané tak budou nadále i občany EU se všemi výhodami, které z toho plynou, včetně volného pohybu osob.

Jedním z Britů, kteří se letos rozhodli využít možnosti získat irský pas, je podle listu The Guardian například i někdejší britský velvyslanec v Dublinu, sir Ivor Roberts, jehož otec se narodil v Belfastu. Obyvatelé Severního Irska mají na základě mírové Velkopáteční dohody právo na irský pas automaticky. Získat ho může také každý, jehož jeden rodič či prarodič se v Irsku narodil. Podle některých odhadů tak má právo na irský pas asi deset procent všech Britů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud