Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izolovaný Zeman. Nedostanou se k němu už ani staří přátelé, návštěvy dirigují Mynář s Nejedlým, píše server

Izolovaný Zeman. Nedostanou se k němu už ani staří přátelé, návštěvy dirigují Mynář s Nejedlým, píše server

Je Miloš Zeman „vězněm“ na Hradě, ke kterému se nedostávají informace z podhradí? Podle některých názorů je současná hlava státu v izolaci, ve které ho stále víc drží především kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý. Ti údajně určují, komu dovolí se se Zemanem setkat. Už i některé osobnosti, které měly dříve k prezidentovi blízko, tak nyní čekají na přijetí několik měsíců, případně se nedočkají vůbec. Na skutečnost upozornily Lidovky a už dříve web Aktuálně.cz.

„Nevím, kdo mu informace selektuje, ale když jsme spolu v rychlosti mluvili naposledy na setkání poradců, o spoustě věcí nevěděl. Pokud budete žádat o schůzku s prezidentem takzvaně mezi čtyřma očima, musí se naplánovat, musí se mu to dát do programu, a když je nabitý, odkážou vás na nejzazší termín,“ popsala lidovkám bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, podle které Zemanovi blízcí nepředávají prezidentovi některé důležité zprávy. Selekce lidí, kteří se s hlavou státu mohou setkat, tak může ve výsledku vést k jeho zkresleným názorům na některé problémy.

Nejedlý s Mynářem údajně odřízli prezidenta i od jeho dlouholetých přátel. Návštěvu povolují jen těm, se kterými sami dobře vychází. „Máme s prezidentem dobré vztahy, ale dlouho jsem ho neviděl, protože mé vztahy s jeho poradci nejsou až tak ideální. Ti už dnes rozhodují o tom, kdo s ním bude mluvit,“ řekl redakci Aktuálně.cz jeden z představitelů sociální demokracie, který se se Zemanem snaží setkat už rok.

Mynář nicméně podobná obvinění odmítá. „Jsou to kecy a hlouposti. O každé žádosti, ať jde písemnou cestou, nebo mi ji někdo volá, se prezident dozví. Nemám důvod žádosti o schůzku tajit a nevím, proč má někdo potřebu něco takového říkat,“ ohrazuje se Zemanův kancléř. Problémem je dle bývalého vedoucího prezidentské kanceláře Iva Mathého i fakt, že Mynář stále nemá bezpečnostní prověrku. Při organizaci schůzek se zástupci tajných služeb se totiž může dostávat do kontaktu s informacemi, které by znát neměl. Mluvčí Ovčáček potom pro LN uvádí stručně: „Není žádný důvod ke stížnostem“.

V současnosti už přitom neexistuje jiná cesta, jak s prezidentem, který sám neholduje moderním komunikačním kanálům, vyměnit byť pár slov, než přes jeho nejbližší kruh poradců. Zeman už před nějakou dobou uvedl, že mobilní telefon už téměř nepoužívá a na internet chodí jen v případě, když si chce přečíst zprávy. Ty ale dle svého dřívějšího bonmotu nejčastěji hledal na teletextu. Zatímco stále více politiků oceňuje možnosti komunikace třeba po twitteru, kdy můžou lidem sdělovat své názory přímo, za Zemana na sociálních sítích svévolně exhibuje mluvčí Ovčáček.

„K němu se nejde dostat. Několikrát jsem to zkoušel, ale přes pana Mynáře (…), oni ho izolují. Nemám problém se s panem prezidentem potkat, rád tak učiním, občas se vidíme třeba ve sněmovně, ale i tam je pan kancléř. Už není možné se setkat na rozhovor mezi čtyřma očima,“ potvrdil Aktuálně.cz i šéf hnutí Starostové a nezávislí a bývalý člen Hradní stráže Petr Gazdík. Ten má se Zemanem přitom poměrně úzké vazby a jako jeden z mála mu dle informací serveru Aktuálně.cz může i tykat.

Na neprostupnou hradbu aktuálně naráží i sociální demokrat Miroslav Poche, kterého chce strana za ministra zahraničí. Zeman to odmítá, na adresu europoslance se opakovaně velmi ostře kriticky vyjádřil, ale zároveň mu dosud neumožnil sejít se a rozpory si vysvětlit. A sám Poche před časem popsal, jak problematické je se k Zemanovi vlastně dostat.

Zemanovy poradce z izolace prezidenta začali obviňovat už krátce po jeho prvním zvolení do čela státu v roce 2013. Tehdy se cesta na Hrad uzavřela lobbistovi Miroslavu Šloufovi, který pro Zemana před volbami v roce 1998 vymyslel kampaň s autobusem Zemák a byl jeho blízkým přítelem. Když letos v únoru zemřel, prezident nepřišel na pohřeb a ani se k jeho úmrtí nevyjádřil. Pouze prostřednictvím mluvčího vzkázal, že na pohřeb „zašle smuteční kytičku“.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1