Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izolovaný Zeman. Nedostanou se k němu už ani staří přátelé, návštěvy dirigují Mynář s Nejedlým, píše server

Izolovaný Zeman. Nedostanou se k němu už ani staří přátelé, návštěvy dirigují Mynář s Nejedlým, píše server

Je Miloš Zeman „vězněm“ na Hradě, ke kterému se nedostávají informace z podhradí? Podle některých názorů je současná hlava státu v izolaci, ve které ho stále víc drží především kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý. Ti údajně určují, komu dovolí se se Zemanem setkat. Už i některé osobnosti, které měly dříve k prezidentovi blízko, tak nyní čekají na přijetí několik měsíců, případně se nedočkají vůbec. Na skutečnost upozornily Lidovky a už dříve web Aktuálně.cz.

„Nevím, kdo mu informace selektuje, ale když jsme spolu v rychlosti mluvili naposledy na setkání poradců, o spoustě věcí nevěděl. Pokud budete žádat o schůzku s prezidentem takzvaně mezi čtyřma očima, musí se naplánovat, musí se mu to dát do programu, a když je nabitý, odkážou vás na nejzazší termín,“ popsala lidovkám bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, podle které Zemanovi blízcí nepředávají prezidentovi některé důležité zprávy. Selekce lidí, kteří se s hlavou státu mohou setkat, tak může ve výsledku vést k jeho zkresleným názorům na některé problémy.

Nejedlý s Mynářem údajně odřízli prezidenta i od jeho dlouholetých přátel. Návštěvu povolují jen těm, se kterými sami dobře vychází. „Máme s prezidentem dobré vztahy, ale dlouho jsem ho neviděl, protože mé vztahy s jeho poradci nejsou až tak ideální. Ti už dnes rozhodují o tom, kdo s ním bude mluvit,“ řekl redakci Aktuálně.cz jeden z představitelů sociální demokracie, který se se Zemanem snaží setkat už rok.

Mynář nicméně podobná obvinění odmítá. „Jsou to kecy a hlouposti. O každé žádosti, ať jde písemnou cestou, nebo mi ji někdo volá, se prezident dozví. Nemám důvod žádosti o schůzku tajit a nevím, proč má někdo potřebu něco takového říkat,“ ohrazuje se Zemanův kancléř. Problémem je dle bývalého vedoucího prezidentské kanceláře Iva Mathého i fakt, že Mynář stále nemá bezpečnostní prověrku. Při organizaci schůzek se zástupci tajných služeb se totiž může dostávat do kontaktu s informacemi, které by znát neměl. Mluvčí Ovčáček potom pro LN uvádí stručně: „Není žádný důvod ke stížnostem“.

V současnosti už přitom neexistuje jiná cesta, jak s prezidentem, který sám neholduje moderním komunikačním kanálům, vyměnit byť pár slov, než přes jeho nejbližší kruh poradců. Zeman už před nějakou dobou uvedl, že mobilní telefon už téměř nepoužívá a na internet chodí jen v případě, když si chce přečíst zprávy. Ty ale dle svého dřívějšího bonmotu nejčastěji hledal na teletextu. Zatímco stále více politiků oceňuje možnosti komunikace třeba po twitteru, kdy můžou lidem sdělovat své názory přímo, za Zemana na sociálních sítích svévolně exhibuje mluvčí Ovčáček.

„K němu se nejde dostat. Několikrát jsem to zkoušel, ale přes pana Mynáře (…), oni ho izolují. Nemám problém se s panem prezidentem potkat, rád tak učiním, občas se vidíme třeba ve sněmovně, ale i tam je pan kancléř. Už není možné se setkat na rozhovor mezi čtyřma očima,“ potvrdil Aktuálně.cz i šéf hnutí Starostové a nezávislí a bývalý člen Hradní stráže Petr Gazdík. Ten má se Zemanem přitom poměrně úzké vazby a jako jeden z mála mu dle informací serveru Aktuálně.cz může i tykat.

Na neprostupnou hradbu aktuálně naráží i sociální demokrat Miroslav Poche, kterého chce strana za ministra zahraničí. Zeman to odmítá, na adresu europoslance se opakovaně velmi ostře kriticky vyjádřil, ale zároveň mu dosud neumožnil sejít se a rozpory si vysvětlit. A sám Poche před časem popsal, jak problematické je se k Zemanovi vlastně dostat.

Zemanovy poradce z izolace prezidenta začali obviňovat už krátce po jeho prvním zvolení do čela státu v roce 2013. Tehdy se cesta na Hrad uzavřela lobbistovi Miroslavu Šloufovi, který pro Zemana před volbami v roce 1998 vymyslel kampaň s autobusem Zemák a byl jeho blízkým přítelem. Když letos v únoru zemřel, prezident nepřišel na pohřeb a ani se k jeho úmrtí nevyjádřil. Pouze prostřednictvím mluvčího vzkázal, že na pohřeb „zašle smuteční kytičku“.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1