Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Já a nebýt premiérem? „Měl jsem slabší chvilku,“ řekl Babiš

360p

Česko čekají další dny vrchovatě plné nejvyšší politiky. Souběžně s finišující prezidentskou kampaní pokračuje snažení menšinové vlády Andreje Babiše, která nezískala důvěru sněmovny a vládne v demisi. Babiš má od prezidenta Miloše Zemana přislíbený druhý pokus pro sestavení kabinetu, ale stále mu chybějí možní koaliční partneři. Ze sněmovny přitom opakovaně zaznívá, že překážkou je především sám stíhaný premiér. Babiš v minulosti opakovaně naznačil, že si dokáže představit, že by na funkci nelpěl. Teď mluví o tom, že měl „slabší chvilku“. Rozhodnutí nechává na ANO, ale považuje se za jediného kandidáta.

Naposledy to předseda kabinetu opakoval minulý týden třeba v rozhovoru pro Českou televizi: „Já jsem neměl sen být premiérem, ale je to k debatě… Není nikde zákon, že tam musím být.“

Neuplynul ani týden a Babiš při zahraniční návštěvě Bulharska přidává vysvětlení. „Já jsem měl nějakou slabší chvilku, kdy jsem řekl, aby si někdo nemyslel, že jsem celý život chtěl být premiérem. To určitě ne,“ ujistil novináře. Reagoval tak mimo jiné na úvahy, že by se místo něj v čele vlády objevil ministr životního prostředí Richard Brabec.

360p
Andrej Babiš v Bulharsku: slabší chvilka

Babiš na zahraniční cestě ujišťoval, že do politiky šel jako „krizový manažer“ a že proto má v hlavě další strategii.

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek ale už dříve uvedl, že považuje Babiše za jediného kandidáta hnutí na premiéra i pro druhý pokus o sestavení vlády. Také Brabec minulý týden řekl, že preferovaná varianta v ANO je, aby byl premiérem znovu jmenován Babiš. Záležitost by dnes měl projednávat i výbor ANO.

Sám předseda ANO, který po neúspěšné žádosti své vlády o důvěru předá tento týden prezidentu Miloši Zemanovi demisi, na facebooku napsal, že opět bude kandidátem na premiéra a nálada v hnutí je podle něj stejná. "Nezaznamenal jsem žádný jiný názor na obsazení té funkce," napsal.

Babišova jednobarevná menšinová vláda minulý týden ve středu podala demisi poté, co v úterý nedostala důvěru sněmovny. Zeman několikrát avizoval, že jednáním o vzniku nového kabinetu pověří ve druhém pokusu opět Babiše, před jeho jmenováním premiérem ale bude chtít zaručené hlasy většiny poslanců, kteří nový kabinet podpoří.

Babiš sám už naznačil, že při novém pokusu oželí menšinovou vládu a bude usilovat o koalici, což by z jeho strany zřejmě vyžadovalo ústupky. Cílí na ČSSD, ODS či lidovce. Jejich místopředseda Jan Bartošek ale v rozhovoru pro INFO.CZ konstatuje, že víc Babiše láká Okamurova SPD, nikoli „demokratické strany“. Poslední vývoj navíc naznačuje, že si s ní Babiš programově stále víc rozumí, ačkoli oba subjekty navenek odmítají možnou spolupráci.

1080p 720p 360p
Zeman možná Babiše premiérem nejmenuje, kopání do Drahoše ho poškodí, říká Bartošek

V každém případě Babiše tlačí čas. Připouští, že pokud Zeman nevyhraje volby, Drahoš by ho těžko jmenoval. „Mohla by nastat destabilizace a krize,“ uvedl minulý týden v rozhovoru pro MF Dnes.

PREZIDENTSKÉ VOLBY NA INFO.CZ. VŠE PODSTATNÉ PŘED DRUHÝM KOLEM ZDE >>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744