Já a nebýt premiérem? „Měl jsem slabší chvilku,“ řekl Babiš | info.cz

Články odjinud

Já a nebýt premiérem? „Měl jsem slabší chvilku,“ řekl Babiš

Česko čekají další dny vrchovatě plné nejvyšší politiky. Souběžně s finišující prezidentskou kampaní pokračuje snažení menšinové vlády Andreje Babiše, která nezískala důvěru sněmovny a vládne v demisi. Babiš má od prezidenta Miloše Zemana přislíbený druhý pokus pro sestavení kabinetu, ale stále mu chybějí možní koaliční partneři. Ze sněmovny přitom opakovaně zaznívá, že překážkou je především sám stíhaný premiér. Babiš v minulosti opakovaně naznačil, že si dokáže představit, že by na funkci nelpěl. Teď mluví o tom, že měl „slabší chvilku“. Rozhodnutí nechává na ANO, ale považuje se za jediného kandidáta.

Naposledy to předseda kabinetu opakoval minulý týden třeba v rozhovoru pro Českou televizi: „Já jsem neměl sen být premiérem, ale je to k debatě… Není nikde zákon, že tam musím být.“

Neuplynul ani týden a Babiš při zahraniční návštěvě Bulharska přidává vysvětlení. „Já jsem měl nějakou slabší chvilku, kdy jsem řekl, aby si někdo nemyslel, že jsem celý život chtěl být premiérem. To určitě ne,“ ujistil novináře. Reagoval tak mimo jiné na úvahy, že by se místo něj v čele vlády objevil ministr životního prostředí Richard Brabec.

Andrej Babiš v Bulharsku: slabší chvilka autor: Lucie Bednárová/Info.cz

Babiš na zahraniční cestě ujišťoval, že do politiky šel jako „krizový manažer“ a že proto má v hlavě další strategii.

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek ale už dříve uvedl, že považuje Babiše za jediného kandidáta hnutí na premiéra i pro druhý pokus o sestavení vlády. Také Brabec minulý týden řekl, že preferovaná varianta v ANO je, aby byl premiérem znovu jmenován Babiš. Záležitost by dnes měl projednávat i výbor ANO.

Sám předseda ANO, který po neúspěšné žádosti své vlády o důvěru předá tento týden prezidentu Miloši Zemanovi demisi, na facebooku napsal, že opět bude kandidátem na premiéra a nálada v hnutí je podle něj stejná. "Nezaznamenal jsem žádný jiný názor na obsazení té funkce," napsal.

Babišova jednobarevná menšinová vláda minulý týden ve středu podala demisi poté, co v úterý nedostala důvěru sněmovny. Zeman několikrát avizoval, že jednáním o vzniku nového kabinetu pověří ve druhém pokusu opět Babiše, před jeho jmenováním premiérem ale bude chtít zaručené hlasy většiny poslanců, kteří nový kabinet podpoří.

Babiš sám už naznačil, že při novém pokusu oželí menšinovou vládu a bude usilovat o koalici, což by z jeho strany zřejmě vyžadovalo ústupky. Cílí na ČSSD, ODS či lidovce. Jejich místopředseda Jan Bartošek ale v rozhovoru pro INFO.CZ konstatuje, že víc Babiše láká Okamurova SPD, nikoli „demokratické strany“. Poslední vývoj navíc naznačuje, že si s ní Babiš programově stále víc rozumí, ačkoli oba subjekty navenek odmítají možnou spolupráci.

Zeman možná Babiše premiérem nejmenuje, kopání do Drahoše ho poškodí, říká Bartošek autor: INFO.CZ

V každém případě Babiše tlačí čas. Připouští, že pokud Zeman nevyhraje volby, Drahoš by ho těžko jmenoval. „Mohla by nastat destabilizace a krize,“ uvedl minulý týden v rozhovoru pro MF Dnes.

PREZIDENTSKÉ VOLBY NA INFO.CZ. VŠE PODSTATNÉ PŘED DRUHÝM KOLEM ZDE >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud