Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak dostat Koženého? Pirát, který podvedl čtvrt milionu Čechů, po letech vystrčil růžky

Jak dostat Koženého? Pirát, který podvedl čtvrt milionu Čechů, po letech vystrčil růžky

Z karibského ráje nesmí na krok, v žádném doupěti se tam ale „Pirát z Prahy“ Viktor Kožený neskrývá. Naopak, užívá si života. Může na něj spravedlnost? Tady jsou možnosti.

Změní se bahamské zákony

Trestný čin, pro který byl u nás Kožený stíhán a odsouzen, nebyl na Bahamách trestným činem. I proto tamní úřady žádosti ČR zamítly. „V momentě, kdy to není trestný čin, tak máme smůlu, i kdybychom měli s danou zemí smlouvu o vydávání,“ říká bezpečnostní expert Andor Šándor.

Bahamy budou ochotnější

Ani v to ale nelze doufat. „Co mám zkušenost z doby, kdy jsem tu věc vyšetřoval, tak bylo evidentní, že Bahamy principiálně stojí na tom, že nevydávají lidi, kteří se k nim přijdou skrývat před trestním stíháním,“ vzpomíná někdejší vyšetřovatel Koženého kauzy a současný senátor Václav Láska.

Zasáhnou únosci

Koženého by mohly unést do Česka tajné služby. Asi se to však nestane. „K takovým partyzánským akcím se česká bezpečnost neuchýlí,“ míní Šándor. Česká policie někdy nasazuje na uprchlé zločince tzv. lovce lebek. Ti ale po hledaných pátrají. Kde je Kožený, se ví a lovci nezajišťují převoz takových osob do Česka.

Celý článek najdete na Blesk.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1