Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jako na houpačce: průzkum soudí, že TOP 09 ve sněmovně zůstane. V minulém těžce propadla

Jako na houpačce: průzkum soudí, že TOP 09 ve sněmovně zůstane. V minulém těžce propadla

Podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění by v lednu volby do sněmovny vyhrálo s přehledem hnutí ANO. Druhá ČSSD od prosince mírně ztratila, třetí KSČM si naopak polepšila. Místo ve sněmovně by uhájily ODS, KDU-ČSL a taky TOP 09, která by se přitom podle obdobného průzkumu agentury STEM do dolní komory nyní těsně nedostala. Podle CVVM si naopak polepšila.

ANO by podle volebního modelu CVVM získalo stejně jako v prosinci 32 procent hlasů a tuto hranici by překročilo už čtvrtý měsíc v řadě. ČSSD naopak klesla na 19 procent (v prosinci 20 procent), komunisté s 13,5 procenta si o půldruhého procentního bodu polepšili.

Podobně TOP 09 vystoupala z prosincových 5,5 procenta na aktuálních osm procent, KDU-ČSL naopak klesla z 8,5 procenta na 6,5 procenta. Obě tyto strany by předstihla ODS, která se drží na devíti procentech.

Z ostatních uskupení by nejblíže k poslaneckým mandátům mělo uskupení Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury se čtyřmi procenty hlasů. Piráti by dostali 2,5 procenta hlasů, Starostové a nezávislí, Úsvit-Národní koalice, Strana zelených po jednom procentu.

Sběr dat pro aktuální volební model se uskutečnil od 9. do 22. ledna. K urnám by se dostavilo 60 procent lidí oprávněných volit, o tři procentní body více než v prosinci. Deklarovaná účast by tedy byla prakticky shodná s účastí v minulých parlamentních volbách, k nimž přišlo 59,5 procenta voličů.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744