Jako ve středověku. Při rekonstrukci bitvy u Sudoměře trefil muž bojovníka šípem do oka | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jako ve středověku. Při rekonstrukci bitvy u Sudoměře trefil muž bojovníka šípem do oka

Jako ve středověku. Při rekonstrukci bitvy u Sudoměře trefil muž bojovníka šípem do oka

Nečekané drama zažili o víkendu účastnici rekonstrukce bitvy u Sudoměře na jihu Čech. Jeden ze soupeřících totiž svého protivníka zasáhl šípem do oka a ten skončil se zraněním v nemocnici. 

„Pacient byl letecky transportován do budějovické nemocnice. Šlo o muže středního věku,“ potvrdila serveru iDnes.cz Petra Kafková, mluvčí jihočeských záchranářů.

Šíp podle pořadatelů nebyl ostrý, na jeho konci byl korkový špunt. Zraněný muž přesto musel podstoupit operaci, organizátoři jsou s ním stále v kontaktu.

„Byla to nešťastná náhoda. Střelec pravděpodobně špatně odhadl vzdálenost. Byli od sebe tak 10 až 15 metrů. Kdyby poraněný neměl čočky, pravděpodobně by z toho byl slušný monokl,“ popsal nehodu pořadatel Petr Schleiss.

„Účastníci před bitvou dostávají školení. Bohužel se ale takové věci stávají. Ten, který ho trefil, to určitě neudělal schválně. Měli jsme ještě zlomený nos a roztlučený palec. Snad se nám zranění v příštích letech vyhnou,“ dodal Schleiss.

V Sudoměři se každý rok koná rekonstrukce bitvy z roku 1420, ve které Jan Žižka s hrstkou bojovníků zvítězil nad vojskem johanitů a katolických pánů. 


 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.