Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Je mazaný a ostatní bude využívat.“ Archiv odhalil, co na Kajínka práskli vězni

„Je mazaný a ostatní bude využívat.“ Archiv odhalil, co na Kajínka práskli vězni

Během pobytů v kriminálech koncem 80. let, kam se Jiří Kajínek dostal za četné vloupačky, kývl „vězeňské rozvědce“ na spolupráci. Jako agent Kola donášel na své spoluvězně. Jenže na Kajínka zase donášeli jiní. Zjistěte, co se na něj vědělo.

Kajínek alias Kola pracoval od druhé poloviny 80. let pro oddělení vnitřní ochrany Sboru nápravné výchovy (SNV). V Liberci, a později ještě ve věznici v Plzni, podal svým „řídicím orgánům“ přes tři desítky různých hlášení.

Informoval například o homosexuálních vztazích mezi trestanci, nebo o tom, co si myslí o politické situaci, Chartě či Václavu Havlovi. Jak vyplývá z materiálů Archivu bezpečnostních složek, jež má k dispozici Blesk, fungovalo to také opačně. I na Kajínka donášeli bachařům ostatní spoluvězni. Kdy, kdo a co o něm třeba řekli?

1080p 720p 480p 360p 240p
O Kajínka mám strach. Roli celebrity si užívá, ale pozná, jak krutý je svět, říká ministr Pelikán

31. LEDNA 1986, TAJNÝ SPOLUPRACOVNÍK „LÍPA“:

„U všeho je, všechno ví. Je mazaný a vše přizpůsobuje získání výhod jen pro sebe a na ostatní kašle, spíše je bude využívat. Zatím pracuje na složení nováčků a vede si velmi dobře. Je patrno, že si od začátku nechce dělat problémy, chce získat klid a dobré jméno u příslušníků. Podle jeho dílčích řečí je zřejmé, že se zaktivizuje k nedovolené činnosti.“

Čím se Kajínek chlubil? Čtěte další výpovědi vězňů na Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1