Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je mrtvá, život jde dál. Otec Míši Muzikářové se vzdal nadějí

Je mrtvá, život jde dál. Otec Míši Muzikářové se vzdal nadějí

Od jejího zmizení v lednu tohoto roku uplynulo už příliš mnoho času, myslí si otec Míši Muzikářové (13) z Ústecka. Je přesvědčený, že pokud se jeho dcera někdy najde, bude už po smrti. „Život jede dál a můj život může jít dál,“ prohlásil.

 

Mihail Zanin, biologický otec pohřešované Míši Muzikářové s ruskými kořeny, svou dceru nikdy příliš nevídal. „Naposledy jsem Míšu viděl, když měla 2 roky. Byla ještě malinká,“ svěřil se pro server TN.cz zhruba měsíc po jejím zmizení.

Údajně za jeho přerušeným kontaktem s dcerou stála Míšina matka Eva, která si nepřála, aby se s dívkou nadále stýkal. Naději, že se vztah s jeho vlastní dcerou ještě někdy zlepší, si už ale nedělá. Mihail je přesvědčený, že je jeho holčička po smrti. „Bojím se, že je to ztracené - úplně, navždy,“ přiznal Mihail.

Přes to, že vyšetřování stále trvá a navzdory nedostatku stop stále mnoho lidí věří v co možná nejšťastnější konec, otec zmizelé dívky už se optimismu vzdal. „Nikdo ji nikdy nenajde, nebo ji najde mrtvou,“ tvrdí rezolutně. „Život jede dál a můj život může jít dál,“ prohlásil Mihail Z. bez okolků.

Policie však flintu do žita stále ještě nehází a nestane se tak prý nikdy, dokud se dívka nenajde a její případ se zcela neobjasní. „Tuto věc bude mít stále někdo na starosti a kdykoliv může dojít k jejímu otevření,“ sdělila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Více zpráv o Míše Muzikářové z webu Blesk.cz naleznete ZDE.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1