Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je to agónie k nekoukání, říká Benešová. Podepsala komunistům nedůvěru vládě

Je to agónie k nekoukání, říká Benešová. Podepsala komunistům nedůvěru vládě

Bývalá státní zástupkyně a nyní poslankyně zvolená za ČSSD Marie Benešová podepsala návrh KSČM ke svolání mimořádné schůze dolní komory parlamentu kvůli vyslovení nedůvěry vládě. „Je to agónie k nekoukání,“ říká Benešová v rozhovoru pro server Novinky.cz. Mimo ni jsou pod textem podepsaní pouze komunističtí poslanci.

„Podepsala jsem, protože si myslím, že je to agónie, která se zbytečně protahuje. Tato vláda již nemá šanci nic vyřešit. Jen se nesnášejí a dělají si skrčky,“ říká pro Novinky Benešová, která je mnohými vnímána jako politický spojenec Miloše Zemana.

Zprávu o podpisu Benešové potvrdil i předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik s tím, že na archu je prozatím necelá třicítka podpisů, kromě Benešové se jedná jen o komunistické poslance. Ke svolání mimořádné schůze sněmovny je potřeba 50 podpisů, k vyslovení nedůvěry vládě musí zvednout ruku 101 poslanců z dvousetčlenného sboru.

 „Je to agónie k nekoukání. Už se nemohu dívat ani na televizi. Pokud by nedůvěra nebyla schválena, tak bych byla pro předčasné volby. Myslím, že by se to ještě stihnout dalo. Já se klidně rozpustím, mně je to jedno. Já na mandátu nelpím,“ dodává Benešová. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1