Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je to policejní provokace, tvrdí Zeman o vyšetřování kauzy Čapí hnízdo

Je to policejní provokace, tvrdí Zeman o vyšetřování kauzy Čapí hnízdo

Načasování žádosti policie o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka v kauze Čapí hnízdo je podle prezidenta Miloše Zemana podvod na voličích a policejní provokace. Prezident to prohlásil v pořadu Týden s prezidentem na televizní stanici Barrandov.

"Je to podvod na voličích. Vede mě k tomu především načasování této žádosti o vydání," uvedl v pořadu prezident Miloš Zeman. "Pokud se případ do voleb nevyšetří, tak si voliči buď budou myslet, že se tito pánové stali obětí policejní provokace, nebo to, že jsou to dotační podvodníci," uvedl Miloš Zeman.

Prezident argumentoval, že věcně proti případnému stíhání obou špiček hnutí ANO má nic. "Politici jsou vyšetřováni všude na světě, to je naprosto standardní. To, co mi na věci vadí, je její načasování," zdůraznil Zeman v televizi. 

"Kdyby to policie začala vyšetřovat před třemi lety, neřekl bych ani popel. Jenže datum dva měsíce před volbami tato žádost vzbuzuje podezření, že se jedná o zneužití policie pro policejní účely," řekl Zeman s tím, že vysvětlení pro toto tvrzení je dané zejména onou datací. V podobném duchu se na počátku týdnbe vyjádřil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán, proti kterému se následně obrátila kritika z celého politického spektra.

"Nezdá se vám, že je zde těch policejních provokací už trochu moc?" ptal se prezident řečnicky moderátora Jaroslava Soukupa. Role obou účastníků rozhovoru se však v průběhu pořadu často proměňovaly, občas jakoby to byl sám prezident, kdo pokládal otázky a následně si na ně sám odpovídal. 

Zeman rovněž zopakoval, že obvinění Andreje Babiše nebude důvodem k tomu, aby jej v případě volebního vítězství nejmenoval premiérem. "V mém životě bylo již tolik rizik, že jedno další není podstatné," prohlásil Zeman. 

Policie doručila žádost o vydání předsedy a místopředsedy hnutí ANO 10. srpna. Výbor požádal o celý vyšetřovací spis i o informaci o dohledu nad vyšetřováním. Na další jednání, které se uskuteční příští středu, přizval Babiše a Faltýnka.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

Babiš na loňské mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Faltýnek v Agrofertu od roku 2001 pracoval v manažerských funkcích. V rozhodné době byl místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která farmu ovládala.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1