Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Je to vážná bezpečnostní hrozba." Poslance hackerský útok na Zaorálkův úřad znepokojil

„Je to vážná bezpečnostní hrozba." Poslance hackerský útok na Zaorálkův úřad znepokojil

Ministerstvo zahraničí se v uplynulých dnech stalo obětí kybernetického útoku, server INFO.CZ o tom jako první informoval dnes dopoledne. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek oznámil, že hackeři pronikli do e-mailových schránek pracovníků úřadu. Podle šéfa diplomacie se jednalo o sofistikovaný útok, který zřejmě provedl jiný stát. Poslanci ze sněmovního výboru pro bezpečnost, které oslovil server INFO.CZ, hovoří o vážné bezpečnostní hrozbě a nutnosti posílit kybernetickou obranu. 

„Útoky takové charakteru, zvláště pokud směřují vůči státním orgánům, chápu jako velmi významné nebezpečí,“ říká Zuzka Bebarová-Rujbrová. Útok na ministerstvo zahraničí dle jejího názoru jenom potvrzuje nutnost posílit kybernetickou obranu Česka. Požadavek vlády na řešení kybernetické bezpečnosti zákonem a zřízení samostatné instituce, která by monitorovala situaci, proto chápe jako oprávněné. „Sofistikovanost útoků je čím dál větší a myslím si, že běžnými postupy je obtížné se bránit,“ míní poslankyně za KSČM.

Také Bohuslav Chalupa (ANO) považuje hackerský útok na ministerstvo zahraničí za vážnou bezpečnostní hrozbu. Naše zabezpečení proti kybernetickým útokům je přitom dle jeho názoru nedostatečné. „Proto také podporuji zákon o vojenském zpravodajství, kde přistupujeme k tomu, že budeme budovat kapacity kybernetické obrany,“ uvedl poslanec pro INFO.CZ.

Chalupa zároveň poukazuje na to, že zákon provází kontroverze, které mohou zkomplikovat jeho přijetí. Obavy veřejnosti budí zejména „černé skříňky“ v internetových sítích, které mají vojenské zpravodajské službě umožnit monitoring internetu a včasné odhalení potencionálních kybernetických útoků. Podle kritiků se jedná o nepřiměřený zásah do svobod občanů. Kvůli novele zákona se premiér dnes schází se zástupci parlamentních stran.

Podle Martina Lanka (nestraník za Úsvit) jsou kybernetické útoky realitou dnešní doby, a tak se dle jeho názoru dá očekávat, že jejich počty budou spíše přibývat, než aby ubývaly. Lank oceňuje, že ministerstvo zahraničí útok odhalilo, protože „se to taky stát nemuselo“. Na druhou stranu se dle něho nedá vyloučit, že hackerským útokům čelí i další státní instituce, jen se o tom neví. „V tomto ohledu by mělo být na místě důkladné prověření,“ zdůrazňuje Lank.

Podobně jako jiní poslanci ze sněmovního bezpečnostního výboru má i Lank za to, že je třeba pracovat na posílení naší kybernetické bezpečnosti. Včas bychom dle jeho názoru měli podchytit zejména finanční ohodnocování odborníků. Lank poukazuje na to, že už dnes je ve státních službách nedostatek lidí, kteří se orientují v této problematice, protože v soukromém sektoru za své služby dostanou více peněz.

„Do budoucna bychom mohli mít problém s tím, abychom měli dostatečný počet vyškolených odborníků. A navíc odborníků, kteří budou ochotni pracovat pro stát. Musí být dobře zaplaceni,“ zdůrazňuje Lank.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744