„Je to vážná bezpečnostní hrozba." Poslance hackerský útok na Zaorálkův úřad znepokojil | info.cz

Články odjinud

„Je to vážná bezpečnostní hrozba." Poslance hackerský útok na Zaorálkův úřad znepokojil

Ministerstvo zahraničí se v uplynulých dnech stalo obětí kybernetického útoku, server INFO.CZ o tom jako první informoval dnes dopoledne. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek oznámil, že hackeři pronikli do e-mailových schránek pracovníků úřadu. Podle šéfa diplomacie se jednalo o sofistikovaný útok, který zřejmě provedl jiný stát. Poslanci ze sněmovního výboru pro bezpečnost, které oslovil server INFO.CZ, hovoří o vážné bezpečnostní hrozbě a nutnosti posílit kybernetickou obranu. 

„Útoky takové charakteru, zvláště pokud směřují vůči státním orgánům, chápu jako velmi významné nebezpečí,“ říká Zuzka Bebarová-Rujbrová. Útok na ministerstvo zahraničí dle jejího názoru jenom potvrzuje nutnost posílit kybernetickou obranu Česka. Požadavek vlády na řešení kybernetické bezpečnosti zákonem a zřízení samostatné instituce, která by monitorovala situaci, proto chápe jako oprávněné. „Sofistikovanost útoků je čím dál větší a myslím si, že běžnými postupy je obtížné se bránit,“ míní poslankyně za KSČM.

Také Bohuslav Chalupa (ANO) považuje hackerský útok na ministerstvo zahraničí za vážnou bezpečnostní hrozbu. Naše zabezpečení proti kybernetickým útokům je přitom dle jeho názoru nedostatečné. „Proto také podporuji zákon o vojenském zpravodajství, kde přistupujeme k tomu, že budeme budovat kapacity kybernetické obrany,“ uvedl poslanec pro INFO.CZ.

Chalupa zároveň poukazuje na to, že zákon provází kontroverze, které mohou zkomplikovat jeho přijetí. Obavy veřejnosti budí zejména „černé skříňky“ v internetových sítích, které mají vojenské zpravodajské službě umožnit monitoring internetu a včasné odhalení potencionálních kybernetických útoků. Podle kritiků se jedná o nepřiměřený zásah do svobod občanů. Kvůli novele zákona se premiér dnes schází se zástupci parlamentních stran.

Podle Martina Lanka (nestraník za Úsvit) jsou kybernetické útoky realitou dnešní doby, a tak se dle jeho názoru dá očekávat, že jejich počty budou spíše přibývat, než aby ubývaly. Lank oceňuje, že ministerstvo zahraničí útok odhalilo, protože „se to taky stát nemuselo“. Na druhou stranu se dle něho nedá vyloučit, že hackerským útokům čelí i další státní instituce, jen se o tom neví. „V tomto ohledu by mělo být na místě důkladné prověření,“ zdůrazňuje Lank.

Podobně jako jiní poslanci ze sněmovního bezpečnostního výboru má i Lank za to, že je třeba pracovat na posílení naší kybernetické bezpečnosti. Včas bychom dle jeho názoru měli podchytit zejména finanční ohodnocování odborníků. Lank poukazuje na to, že už dnes je ve státních službách nedostatek lidí, kteří se orientují v této problematice, protože v soukromém sektoru za své služby dostanou více peněz.

„Do budoucna bychom mohli mít problém s tím, abychom měli dostatečný počet vyškolených odborníků. A navíc odborníků, kteří budou ochotni pracovat pro stát. Musí být dobře zaplaceni,“ zdůrazňuje Lank.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud