Je to výhrůžka ostatním stranám, řekl Zeman o podmínce 101 podpisů v případě Babišova druhého pokusu | info.cz

Články odjinud

Je to výhrůžka ostatním stranám, řekl Zeman o podmínce 101 podpisů v případě Babišova druhého pokusu

Požadavek Miloše Zemana na premiéra Andreje Babiše, že v případě druhého pokusu o sestavení vlády bude muset mít předem vyjednanou podporu 101 poslanců, byl výhrůžkou pro ostatní strany. Prezident to dnes s úsměvem potvrdil na TV Barrandov.

Ostatní strany tak chce podle svých slov přimět k diskusi o programovém prohlášení Babišova kabinetu. Podobně to po Zemanově včerejším vystoupení ve sněmovně opoziční politici také vnímali. 

„Je to chytrá mocenská hra, ale myslí přitom pan prezident pouze na sebe, nikoliv na Českou republiku," řekl už včera Kalousek. Zeman podle něj dopředu počítal, že Babišova vláda v prvním kole důvěru nedostane a pak „bude v podstatě libovolně dlouhou dobu držet vládu bez důvěry a dávat si své vlastní podmínky premiérovi".

Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka tak měl prezident učinit už v prvním pokusu. „Mohli jsme si odpustit tento kabaret zvaný první pokus," řekl ČTK. "Proč prezident Zemannechtěl těch 101 podpisů již nyní pro první pokus? Nehodilo se to do časového konceptu jeho nekampaně k prezidentské volbě," doplnil ho na sociálních sítích místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Do spojitosti s víkendovým prvním kolem voleb hlavy státu dává výrok i Mikuláš Ferjenčík z Pirátů. „Chce vyhrát volby, tak podkuřuje voličům Andreje Babiše," uvedl.

Šéf SPD Tomio Okamura ČTK napsal, že Zemanův požadavek znamená pro Babiše nutnost zajistit předem většinovou podporu své vládě. „A pro nás je to správný signál, že hnutí ANO má také s námi i s dalšími parlamentními stranami jednat tentokrát vážně také o našich politických programech a že musí přijít nějaká dohoda. A my jsme připraveni jednat," uvedl.

Jako krok správným směrem hodnotí Zemanovo rozhodnutí politici ČSSD, o které se spekuluje jako o možném koaličním partnerovi ANO. Podle předsedy ČSSD Milana Chovance „je to správná cesta ke stabilitě ČR". Kandidát na předsedu sociálních demokratů Jan Hamáček připomněl, že prezident dnes ve Sněmovně řekl, že vytvoří dostatečný prostor pro jednaní o vládě ve druhém pokusu. „Jeho požadavek na 101 podpisů chápu v tomto kontextu. Současně tím pan prezident říká, že usiluje o vznik většinové vlády, která získá důvěru sněmovny," uvedl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud