Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je velká šance, že z Česka poputují další peníze pro Islámský stát, varují odborníci

Je velká šance, že z Česka poputují další peníze pro Islámský stát, varují odborníci

Takzvaný Islámský stát získal v loňském roce peníze z Česka. Tajné služby zjistily, že z našeho území odešla minimálně jedna finanční transakce na účet spojený s touto teroristickou organizací. Podle experta na extermismus Miroslava Mareše, které oslovila redakce INFO.cz, se jedná o výjimečnou událost – taková podpora Islámského státu se u nás ještě neobjevila – u níž ale existuje velká šance, že se bude znovu opakovat.

Samotná skutečnost, že z českého území odešly finanční prostředky, které mají podpořit teroristickou organizaci, není nijak výjimečná. „Už dříve tady byly spekulace o podpoře jiných organizací,“ upozornil v rozhovoru pro INFO.cz odborník na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity Miroslav Mareš. „V minulém desetiletí se tady objevovaly podezřelé transakce a spekulovalo se o podpoře Hamásu a podobných skupin. Takže úplná novinka to není,“ říká odborník.

Informace o finanční podpoře takzvaného Islámského státu, o níž píší tajné služby ve zprávě o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku v Česku za rok 2016, kterou by příští týden měla projednat vláda, je však dle něho výjimečná. „Taková informace se doposud v českém prostředí neobjevila,“ uvádí Mareš.

BIS se loni opět zaměřila na problematiku, zda Česko nevyužívali teroristé pro cesty do míst bojů za Islámským státem nebo při návratu zpět do Evropy. V loňském roce podle dokumentu nebyly zaznamenány odchody k IS ze strany cizinců žijících v Česku. Tajná služba neodhalila ani případy, kdy by přes Česko putovali bojovníci IS.

Pokračoval naopak trend, kdy lidé z jiných zemí, kteří nepatřili k IS, cestovali přes Česko do oblastí bojových operací v Sýrii, přičemž využívali hlavně pražské letiště. Ve výroční zprávě za rok 2015 BIS upozornila, že z Česka celkem odcestovalo sedm lidí do Sýrie se záměrem připojit se k teroristickým organizacím. Tito lidé byli z islámského světa a v tuzemsku pobývali pouze krátkodobě.

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

Jako o nejvýraznější české lince vedoucí k takzvanému Islámskému státu, se dosud mluvilo o Janu Silovském, kterého loni zadržela turecká policie při pokusu dostat se do Sýrie, kde se chtěl připojit k islamistům. Muž později u soudu uvedl, že nechtěl nikoho zabíjet. Naopak doufal, že v Sýrii zemře sám. V únoru Silovského poslal Krajský soud v Plzni do vězení na 39 měsíců, nařídil mu také psychiatrickou léčbu. Odvolací senát pražského vrchního soudu ale před týdnem vyhověl návrhu státní zástupkyně Marcely Kratochvílové, která požadovala vyšší trest. Silovský by si tak měl za mřížemi odsedět šest let.

Mareš poukazuje i na jiné druhy podpory, které se Islámskému státu z Česka dostaly. „Podle loňské zprávy BIS se tady objevili jedinci, kteří morálně vyjadřovali podporu IS třeba ve veřejných promluvách. Případně tady byly útoky hackerů, kteří se nějakým způsobem hlásili k podpoře Islámského státu,“ vypočítal expert.

Finance ze zahraničí jsou pro Islámský stát stále důležitější komoditou. „Oni mají i vlastní zdroje, ale ta zahraniční podpora nabývá na významu. Dřív měli totiž například vlastní finance z prodeje ropy, které ovšem nyní vysychají. A proto se podpora dárců ze zahraničí stává stále významnějším zdrojem,“ vysvětlil Mareš. „Do budoucna můžeme očekávat další snahu o tuto zahraniční podporu, čemuž napomáhá i rozvoj nových technologií, jako jsou bitcoiny a další věci,“ doplnil.

Podobně hovoří i bývalý ministr vnitra a předseda zahraničního výboru Senátu ČR František Bublan. „Takzvaný Islámský stát má v poslední době nedostatek financí, protože přišel o určité obchody s ropou, které vykonával, takže bude hledat spojence samozřejmě i v Evropských státech, kde má zdroje nebo příznivce,“ uvedl senátor pro Českou televizi.

Finanční transakce a sledování jejich toků nám nicméně dle jeho názoru může pomoci v boji proti teroristům. „Tato cesta bude důležitá, aby se vysledovalo, s kým můžou být tito extremističtí bojovníci ve spojení třeba i v České republice,“ myslí si Bublan.

Bližší informace o penězích odeslaných z Česka, zatím nejsou známy. „Podrobněji případ komentovat není možné, protože se jedná o velmi citlivé informace, jejichž prozrazení by mohlo ohrozit či zcela zmařit dlouhodobou úspěšnou zpravodajskou práci,“ uvedl mluvčí BIS Ladislav Šticha. Mlčí také ministerstvo vnitra. Na dotaz INFO.CZ uvedlo, že případ nebude komentovat.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744