Jed, kterým otrávili Skripala: Novičok se v Česku vyráběl, tvrdí prezident Zeman | info.cz

Články odjinud

Jed, kterým otrávili Skripala: Novičok se v Česku vyráběl, tvrdí prezident Zeman

V Česku se vyráběl a testoval novičok. V malém množství a byl zničen, uvedl prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov s tím, že je pokrytectví předstírat, že tu nic takového nebylo. 

Prezident uvedl, že podle BIS bylo loni v listopadu ve vojenském výzkumném ústavu v Brně testováno a následně zničeno malé množství nervově paralytického jedu označovaného jako A230. Podle BIS však nejde o novičok, který je označován zkratkou A234. Zeman nicméně vychází z tvrzení Vojenského obranného zpravodajství, které tvrdí, že i látka A230 patří do takzvané rodiny novičoků.

„Neptal jsem se na důvody výzkumu jedu, vím, že výzkum byl zastaven a nepokračuje se v něm,“ řekl prezident. Zemanovi nevadí, že se tak dělo, za pokrytecký považuje předstírat, jako by se nic takového nedělo. „Lžeme si do vlastní kapsy,“ podotkl Zeman.

Novičok byl použit ve Velké Británii při útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Británie z otravy viní Rusko. To obvinění odmítá a s možnou výrobou novičoku několikrát spojilo jméno České republiky. Premiér Andrej Babiš, ministr zahraničí Martin Stropnický a ministryně obrany Karla Šlechtová (všichni v demisi) takové informace rezolutně odmítli. Stejně jako vojenští odborníci či Ústav pro jadernou bezpečnost. Česko mj. v reakci na tvrzení Moskvy vyhostilo tři ruské diplomatické pracovníky. 

Prezident Zeman ale na konci března uložil šéfovi BIS Michalu Koudelkovi, aby kontrarozvědka prověřila, zda byl novičok na území Česka vyvíjen nebo skladován. Zemana za to ostře kritizovali například senátoři. Opoziční politici prezidenta obviňovali z šíření dezinformací, a dokonce velezrady. Svým vyjádřením podle nich pomáhal cizí mocnosti. Prezident Zeman ale argumentoval, že chce mít nezvratné důkazy.

Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) pozdě večer na twitteru napsala, že veřejné vyjádření prezidenta o novičoku vycházející ze zprávy armádní tajné služby nemůže komentovat, protože disponuje informacemi pouze v utajeném režimu. „Česká republika se zabývá výhradně ochranou proti těmto látkám a pokud se testují, hned poté jsou zničeny. Na území ČR nyní žádný novičok není,“ uvedla.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud