Jedině Babiš. ANO má na pozici premiéra jednoho kandidáta s velkou podporu, řekl Faltýnek | info.cz

Články odjinud

Jedině Babiš. ANO má na pozici premiéra jednoho kandidáta s velkou podporu, řekl Faltýnek

Poslanci ANO nadále považují Andreje Babiše za jediného kandidáta hnutí na funkci premiéra. Dnes se na tom shodl poslanecký klub ANO, řekl novinářům jeho předseda Jaroslav Faltýnek. Babiš bude dnes večer jednat s prezidentem Milošem Zemanem o dalším postupu při sestavování vlády poté, co rozhovory mezi ANO a ČSSD skončily neúspěchem.

Podle Fatýnka je podpora Babiše mezi poslanci ANO jednoznačná a nezpochybnitelná. "Hnutí ANO má na pozici premiéra jednoho kandidáta, a tím je Andrej Babiš," řekl Faltýnek.

Osoba premiéra byla hlavním důvodem krachu rozhovorů o možné vládní koalici mezi ANO a ČSSD. Sociální demokraté už před rozhovory označili trestní stíhání Babiše kvůli financování farmy Čapí hnízdo za zásadní problém. Vyjednavači ČSSD později uvedli, že by byli ochotni trestně stíhaného premiéra tolerovat, požadovali ale výměnou za to kontrolu nad ministerstvem financí, nebo vnitra. ANO tento požadavek odmítlo.

Pokud by ANO od nominace Babiše do premiérské funkce ustoupilo, je s hnutím připraveno spolupracovat více stran. Kromě ČSSD tuto ochotu vyjádřili i lidovci nebo Starostové. Tyto tři strany mají spolu s ANO ve Sněmovně 109 poslanců.

Zeman pověřil Babiše sestavením kabinetu po loňských říjnových volbách, ve kterých jeho hnutí získalo nejvíc hlasů. Babiš vytvořil jednobarevnou menšinovou vládu, která v polovině ledna nezískala důvěru Sněmovny. Prezident poté pověřil Babiše jednáním o vzniku nového kabinetu, přičemž premiérovi v demisi dal čas do léta. Znovu ho premiérem dosud nejmenoval.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud