Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jermanová pro INFO.CZ: Předčasných voleb se nebojíme, zahraniční mise vládu nepoloží

Jermanová pro INFO.CZ: Předčasných voleb se nebojíme, zahraniční mise vládu nepoloží

Předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi se podaří přesvědčit členskou základnu o tom, že vstup do vlády s hnutím ANO je dobré rozhodnutí. Je o tom alespoň přesvědčena středočeská hejtmanka a místopředsedkyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Vyjednávání komplikují komunisté s požadavky v zahraniční politice. „Postoj KSČM k zahraničním vojenským misím je konstantní. Jsem přesvědčena, že na tom vláda neztroskotá,“ tvrdí Jermanová. Na řadu ale může přijít i plán B. „Nebojíme se předčasných voleb,“ říká politička.

V pondělí odstartovalo v ČSSD referendum o vládní spolupráci s hnutím ANO. Máte představu, jak dopadne?

Jsem přesvědčena, že pro ČSSD je to zlomový krok. Když do vlády nevstoupí, u voličů je to určitě poškodí a budou padat dál k hranici 5 procent. Já jsem přesvědčena, že to bude velmi úspěšná vláda. Navíc pokud by vztahy ve vládní koalici mezi ČSSD a ANO byly tak dobré, jako jsou ve Středočeském kraji. Věřím Honzovi Hamáčkovi, že se mu podaří přesvědčit členskou základnu a alespoň částečně ČSSD spojit, má to ale velmi těžké.

Jaká je nálada ve straně ohledně hlasování sociálních demokratů?

V hnutí ANO jisté napětí je. V poslaneckém klubu je mnoho nových, politikou nepoznamenaných tváří a někteří jsou ze situace zklamaní. Vidí, jaké se hrají hry. Ale také nás čekají komunální volby. Práce máme dost, nemáme zas tolik času přemýšlet v módu „jestli“ a „co když“.

V úterý hlasovala sněmovna ohledně bodu, zda zařadit na program jednání o prohlášeních prezidenta Zemana o novičoku. ANO společně s KSČM a SPD toto jednání zablokovalo. Není to pro ČSSD vzkaz, že na půdě sněmovny budete hlasovat na jiném půdorysu, než se dojednává vláda?

Pan premiér Babiš dal jasně najevo svůj postoj k celé kauze. Postavil se na stranu spojenců a také veřejnosti přesvědčivě vysvětlil zprávu tajných služeb v této záležitosti. Žádný vzkaz pro ČSSD v tom nehledejte.

S koalicí ANO, ČSSD s podporou KSČM máte zkušenosti ve Středočeském kraji. Funguje už půl roku.

Vztahy s ČSSD byly velmi korektní hned po volbách. Pan hejtman Petera mě zval na krajské Rady a úřad mi předával s vyloženými kartami. Vysvětloval mi svoje kroky, otevřeně mi řekl, co se daří, ale také kde je potřeba přidat. Byl velmi upřímný. Když se rozpadla původní koalice ODS, STAN a ANO, jednali jsme opět spolu.

Co jsme si dohodli s ČSSD a KSČM platilo, přestože se někteří pánové ze STAN a ODS snažili ČSSD nabízet velmi výhodné varianty. Myslím, že rozhodl právě ten elementární lidský respekt jeden k druhému, slušné chování, které provázelo naše jednání, i když jsme byli proti sobě v opozici. Je to teď úplně jiná práce, nikdo se na Radě nepřetahuje, držíme se každý svých kompetencí a vycházíme si vzájemně vstříc. Je tam úplně jiná atmosféra. A důvěra.

Přesto: připravujete v hnutí už plán B, kdyby byla soc.dem. nakonec proti vládní spolupráci?

Nebojíme se předčasných voleb.

Kabinet ANO s ČSSD má podpořit KSČM. Vy jste se v minulosti pro média několikrát vyjádřila, že s komunisty máte z komunální politiky dobrou zkušenost, že „drží slovo“. Máte tento pocit i po aktuálních jednáních?

Jde o politická vyjednávání o patro či dvě výše. Nejsem u nich. Ale věřím, že ano.

V minulém týdnu komunisté deklarovali, že vládu nebudou tolerovat, pokud se nezmění znění programového prohlášení v bodě zahraničních vojenských misí. Co si o tom myslíte? Bylo to pro Vás překvapení?

Postoj KSČM k zahraničním vojenským misím je konstantní. Jsem přesvědčena, že na tom vláda neztroskotá.

Jak jednání dopadnou? Ustoupíte komunistům a změníte formulaci prohlášení?

Nemám křišťálovou kouli a nejsem ve vyjednávacím týmu. Jak jsem řekla, věřím, že pokud vláda vznikne, bude velmi úspěšná. Předpokládám, že jasno bude po vyhlášení výsledků referenda ČSSD.

Část ministrů za ANO už nechce v příští vládě pokračovat. Jak rozumíte jejich rozhodnutí? Je to podle Vás pro ANO problém?

Nemluvila jsem s nimi. Z médií vím, že Robert Pelikán chce odejít z politiky. Přeji mu všechno dobré. Myslím, že Martin Stropnický z politiky neodejde. S Danielem Ťokem jsem naposledy mluvila na výjezdu vlády do Středočeského kraje. Nikdo nás v hnutí nedrží. Každý může odejít a každý jsme nahraditelní. Takový je život.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1