Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jermanová pro INFO.CZ: Předčasných voleb se nebojíme, zahraniční mise vládu nepoloží

Jermanová pro INFO.CZ: Předčasných voleb se nebojíme, zahraniční mise vládu nepoloží

Předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi se podaří přesvědčit členskou základnu o tom, že vstup do vlády s hnutím ANO je dobré rozhodnutí. Je o tom alespoň přesvědčena středočeská hejtmanka a místopředsedkyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Vyjednávání komplikují komunisté s požadavky v zahraniční politice. „Postoj KSČM k zahraničním vojenským misím je konstantní. Jsem přesvědčena, že na tom vláda neztroskotá,“ tvrdí Jermanová. Na řadu ale může přijít i plán B. „Nebojíme se předčasných voleb,“ říká politička.

V pondělí odstartovalo v ČSSD referendum o vládní spolupráci s hnutím ANO. Máte představu, jak dopadne?

Jsem přesvědčena, že pro ČSSD je to zlomový krok. Když do vlády nevstoupí, u voličů je to určitě poškodí a budou padat dál k hranici 5 procent. Já jsem přesvědčena, že to bude velmi úspěšná vláda. Navíc pokud by vztahy ve vládní koalici mezi ČSSD a ANO byly tak dobré, jako jsou ve Středočeském kraji. Věřím Honzovi Hamáčkovi, že se mu podaří přesvědčit členskou základnu a alespoň částečně ČSSD spojit, má to ale velmi těžké.

Jaká je nálada ve straně ohledně hlasování sociálních demokratů?

V hnutí ANO jisté napětí je. V poslaneckém klubu je mnoho nových, politikou nepoznamenaných tváří a někteří jsou ze situace zklamaní. Vidí, jaké se hrají hry. Ale také nás čekají komunální volby. Práce máme dost, nemáme zas tolik času přemýšlet v módu „jestli“ a „co když“.

V úterý hlasovala sněmovna ohledně bodu, zda zařadit na program jednání o prohlášeních prezidenta Zemana o novičoku. ANO společně s KSČM a SPD toto jednání zablokovalo. Není to pro ČSSD vzkaz, že na půdě sněmovny budete hlasovat na jiném půdorysu, než se dojednává vláda?

Pan premiér Babiš dal jasně najevo svůj postoj k celé kauze. Postavil se na stranu spojenců a také veřejnosti přesvědčivě vysvětlil zprávu tajných služeb v této záležitosti. Žádný vzkaz pro ČSSD v tom nehledejte.

S koalicí ANO, ČSSD s podporou KSČM máte zkušenosti ve Středočeském kraji. Funguje už půl roku.

Vztahy s ČSSD byly velmi korektní hned po volbách. Pan hejtman Petera mě zval na krajské Rady a úřad mi předával s vyloženými kartami. Vysvětloval mi svoje kroky, otevřeně mi řekl, co se daří, ale také kde je potřeba přidat. Byl velmi upřímný. Když se rozpadla původní koalice ODS, STAN a ANO, jednali jsme opět spolu.

Co jsme si dohodli s ČSSD a KSČM platilo, přestože se někteří pánové ze STAN a ODS snažili ČSSD nabízet velmi výhodné varianty. Myslím, že rozhodl právě ten elementární lidský respekt jeden k druhému, slušné chování, které provázelo naše jednání, i když jsme byli proti sobě v opozici. Je to teď úplně jiná práce, nikdo se na Radě nepřetahuje, držíme se každý svých kompetencí a vycházíme si vzájemně vstříc. Je tam úplně jiná atmosféra. A důvěra.

Přesto: připravujete v hnutí už plán B, kdyby byla soc.dem. nakonec proti vládní spolupráci?

Nebojíme se předčasných voleb.

Kabinet ANO s ČSSD má podpořit KSČM. Vy jste se v minulosti pro média několikrát vyjádřila, že s komunisty máte z komunální politiky dobrou zkušenost, že „drží slovo“. Máte tento pocit i po aktuálních jednáních?

Jde o politická vyjednávání o patro či dvě výše. Nejsem u nich. Ale věřím, že ano.

V minulém týdnu komunisté deklarovali, že vládu nebudou tolerovat, pokud se nezmění znění programového prohlášení v bodě zahraničních vojenských misí. Co si o tom myslíte? Bylo to pro Vás překvapení?

Postoj KSČM k zahraničním vojenským misím je konstantní. Jsem přesvědčena, že na tom vláda neztroskotá.

Jak jednání dopadnou? Ustoupíte komunistům a změníte formulaci prohlášení?

Nemám křišťálovou kouli a nejsem ve vyjednávacím týmu. Jak jsem řekla, věřím, že pokud vláda vznikne, bude velmi úspěšná. Předpokládám, že jasno bude po vyhlášení výsledků referenda ČSSD.

Část ministrů za ANO už nechce v příští vládě pokračovat. Jak rozumíte jejich rozhodnutí? Je to podle Vás pro ANO problém?

Nemluvila jsem s nimi. Z médií vím, že Robert Pelikán chce odejít z politiky. Přeji mu všechno dobré. Myslím, že Martin Stropnický z politiky neodejde. S Danielem Ťokem jsem naposledy mluvila na výjezdu vlády do Středočeského kraje. Nikdo nás v hnutí nedrží. Každý může odejít a každý jsme nahraditelní. Takový je život.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1