Jermanová pro INFO.CZ: Předčasných voleb se nebojíme, zahraniční mise vládu nepoloží | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jermanová pro INFO.CZ: Předčasných voleb se nebojíme, zahraniční mise vládu nepoloží

Jermanová pro INFO.CZ: Předčasných voleb se nebojíme, zahraniční mise vládu nepoloží

Předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi se podaří přesvědčit členskou základnu o tom, že vstup do vlády s hnutím ANO je dobré rozhodnutí. Je o tom alespoň přesvědčena středočeská hejtmanka a místopředsedkyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Vyjednávání komplikují komunisté s požadavky v zahraniční politice. „Postoj KSČM k zahraničním vojenským misím je konstantní. Jsem přesvědčena, že na tom vláda neztroskotá,“ tvrdí Jermanová. Na řadu ale může přijít i plán B. „Nebojíme se předčasných voleb,“ říká politička.

V pondělí odstartovalo v ČSSD referendum o vládní spolupráci s hnutím ANO. Máte představu, jak dopadne?

Jsem přesvědčena, že pro ČSSD je to zlomový krok. Když do vlády nevstoupí, u voličů je to určitě poškodí a budou padat dál k hranici 5 procent. Já jsem přesvědčena, že to bude velmi úspěšná vláda. Navíc pokud by vztahy ve vládní koalici mezi ČSSD a ANO byly tak dobré, jako jsou ve Středočeském kraji. Věřím Honzovi Hamáčkovi, že se mu podaří přesvědčit členskou základnu a alespoň částečně ČSSD spojit, má to ale velmi těžké.

Jaká je nálada ve straně ohledně hlasování sociálních demokratů?

V hnutí ANO jisté napětí je. V poslaneckém klubu je mnoho nových, politikou nepoznamenaných tváří a někteří jsou ze situace zklamaní. Vidí, jaké se hrají hry. Ale také nás čekají komunální volby. Práce máme dost, nemáme zas tolik času přemýšlet v módu „jestli“ a „co když“.

V úterý hlasovala sněmovna ohledně bodu, zda zařadit na program jednání o prohlášeních prezidenta Zemana o novičoku. ANO společně s KSČM a SPD toto jednání zablokovalo. Není to pro ČSSD vzkaz, že na půdě sněmovny budete hlasovat na jiném půdorysu, než se dojednává vláda?

Pan premiér Babiš dal jasně najevo svůj postoj k celé kauze. Postavil se na stranu spojenců a také veřejnosti přesvědčivě vysvětlil zprávu tajných služeb v této záležitosti. Žádný vzkaz pro ČSSD v tom nehledejte.

S koalicí ANO, ČSSD s podporou KSČM máte zkušenosti ve Středočeském kraji. Funguje už půl roku.

Vztahy s ČSSD byly velmi korektní hned po volbách. Pan hejtman Petera mě zval na krajské Rady a úřad mi předával s vyloženými kartami. Vysvětloval mi svoje kroky, otevřeně mi řekl, co se daří, ale také kde je potřeba přidat. Byl velmi upřímný. Když se rozpadla původní koalice ODS, STAN a ANO, jednali jsme opět spolu.

Co jsme si dohodli s ČSSD a KSČM platilo, přestože se někteří pánové ze STAN a ODS snažili ČSSD nabízet velmi výhodné varianty. Myslím, že rozhodl právě ten elementární lidský respekt jeden k druhému, slušné chování, které provázelo naše jednání, i když jsme byli proti sobě v opozici. Je to teď úplně jiná práce, nikdo se na Radě nepřetahuje, držíme se každý svých kompetencí a vycházíme si vzájemně vstříc. Je tam úplně jiná atmosféra. A důvěra.

Přesto: připravujete v hnutí už plán B, kdyby byla soc.dem. nakonec proti vládní spolupráci?

Nebojíme se předčasných voleb.

Kabinet ANO s ČSSD má podpořit KSČM. Vy jste se v minulosti pro média několikrát vyjádřila, že s komunisty máte z komunální politiky dobrou zkušenost, že „drží slovo“. Máte tento pocit i po aktuálních jednáních?

Jde o politická vyjednávání o patro či dvě výše. Nejsem u nich. Ale věřím, že ano.

V minulém týdnu komunisté deklarovali, že vládu nebudou tolerovat, pokud se nezmění znění programového prohlášení v bodě zahraničních vojenských misí. Co si o tom myslíte? Bylo to pro Vás překvapení?

Postoj KSČM k zahraničním vojenským misím je konstantní. Jsem přesvědčena, že na tom vláda neztroskotá.

Jak jednání dopadnou? Ustoupíte komunistům a změníte formulaci prohlášení?

Nemám křišťálovou kouli a nejsem ve vyjednávacím týmu. Jak jsem řekla, věřím, že pokud vláda vznikne, bude velmi úspěšná. Předpokládám, že jasno bude po vyhlášení výsledků referenda ČSSD.

Část ministrů za ANO už nechce v příští vládě pokračovat. Jak rozumíte jejich rozhodnutí? Je to podle Vás pro ANO problém?

Nemluvila jsem s nimi. Z médií vím, že Robert Pelikán chce odejít z politiky. Přeji mu všechno dobré. Myslím, že Martin Stropnický z politiky neodejde. S Danielem Ťokem jsem naposledy mluvila na výjezdu vlády do Středočeského kraje. Nikdo nás v hnutí nedrží. Každý může odejít a každý jsme nahraditelní. Takový je život.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.