Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jihomoravský kraj Zemanovi zaplatí jen část předvolební cesty. Minule tři dny hodování stály tři čtvrtě milionu

Jihomoravský kraj Zemanovi zaplatí jen část předvolební cesty. Minule tři dny hodování stály tři čtvrtě milionu

Po Zlínském kraji, který odmítl uhradit listopadovou návštěvu prezidenta Miloše Zemana, se hlavě státu rozhodl postavit na odpor i Jihomoravský kraj. Na třídenní návštěvu Jižní Moravy má Zeman vyrazit už za dva týdny, kraj se však rozhodl, že z vlastní kasy zaplatí ubytování a stravu jen prezidentskému páru a třem lidem z nejužšího týmu. Informoval o tom Deník.cz.

Jihomoravský kraj se tak rozhodl po poslední návštěvě Miloše Zemana z letošního května, za kterou zaplatil přes sedm set tisíc korun. „Při návštěvě vznikly vícenáklady, protože jsme na některá místa zajišťovali občerstvení s obsluhou. Platili jsme také tři večeře pro prezidenta včetně té slavnostní, na které bylo přes padesát hostů,“ sdělila Deníku mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Odhady, kolik kraj za návštěvu zaplatí tentokrát, jsou podle mluvčí předčasné. „Bude záležet na závěrečné fakturaci,“ říká Brindzáková. Kompletní zatím není ani program návštěvy. „Prezident navštíví Moravský Krumlov, Strážnici, Bučovice, Letovice a Brno. Detaily programu řešíme s prezidentským protokolem,“ dodala k návštěvě, která se má odehrát na přelomu listopadu a prosince.

Jihomoravský kraj se tak nepřímo přidal ke zlínskému hejtmanovi Jiřímu Čunkovi, který začátkem října oznámil, že prezidentské delegaci zaplatí jen oběd či večeři do 30 tisíc korun. Zeman poté plánovanou návštěvu Zlínska zrušil a zavítal místo ní do Olomouckého kraje.

Zeman čelí kvůli opakovaným návštěvám krajů kritice dlouhodobě. Náklady se totiž  pohybují v řádu statisíců, z čehož většinu platí právě kraje. Podle člena Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Jana Outlého navíc Zeman objížděním krajů dělá předvolební kampaň. To ale současný prezident odmítá s tím, že regiony navštěvuje od začátku svého funkčního období.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744