Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jihomoravští policisté nabourali luxusní BMW za čtyři miliony. Vydrželo jim necelé tři týdny

Jihomoravští policisté nabourali luxusní BMW za čtyři miliony. Vydrželo jim necelé tři týdny

Teprve 11. května přebírala jihomoravská policie od společnosti Invelt na půl roku luxusní hybridní vůz BMW I8 a byla to velká sláva. Radost ale moravským policistům dlouho nevydržela. Vozidlo je po noční nehodě na D1 poškozené. Jeho řidič zkolaboval a narazil do stromu.

Na nehodu auta, které používá od poloviny května jihomoravská dopravní policie, prostřednictvím sociální sítě upozornil server AKTU.cz. Na nepříliš kvalitním snímku je zřejmě vidět právě luxusní policejní BMW I8. Rozsah škody ale není možné ze snímku vyčíst.

Mluvčí policie Jihomoravského kraje Štěpánka Komárová pak deníku Právo potvrdila, že došlo k nehodě. „Mohu jen potvrdit, že se v noci na dnešek stala v Brně nehoda policejního vozidla. Řidič je ve vážném stavu,“ uvedla mluvčí.

Jihomoravská policie informace o nehodě zveřejnila na svých oficiálních stránkách. „Podle zjištěných prvotních informací policista v důsledku náhlého vážného zdravotního stavu přestal ovládat vozidlo, sjel mimo komunikaci, kde následně havaroval do stromu. Lékař posléze u řidiče potvrdil náhlou zdravotní indispozici," píše se ve vyjádření, z něhož vyplývá, že zranění utrpěl i druhý policista.

O škodách na voze zatím nejsou známé podrobnosti. Luxusní hybridní BMW I8 měla jihomoravská policie zapůjčené na půl roku, nebo do ujetí 20 tisíc kilometrů od společnosti Invelt, automobil slavnostně převzala 11. května. Automobil je schopný jezdit na elektropohon i na benzin a je popisovaný jako rychlý sportovní stroj.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1