Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jsem v ráji, říká záhadný Kajínek. Pracuje na tajném projektu

Jsem v ráji, říká záhadný Kajínek. Pracuje na tajném projektu

Na svobodě je Jiří Kajínek už pár měsíců. Je stručný, nechce mluvit s novináři, jen občas prohodí pár slov. A prý točí dokument o svém životě – o doživotním odsouzení za vraždy a o milosti od Miloše Zemana. Blesku poskytl rozhovor.

Byl jste se prý podívat na Borech, na místě dvojnásobné vraždy. Co jste tam dělal?

Nemůžu k tomu říct vůbec nic. Pracuju, zatím je to tajný, už se to ale brzy všichni dozvědí, co to bude. Fakt nic nebudu říkat. Já nemůžu vůbec nic…

To je ale jako ve vězení…

To ne… Já jsem v ráji. Užívám si každý den, nádhera.

Když vy nesmíte, kdo tedy může říct něco o dokumentu, který točíte?

Nikdo vám stejně nic neřekne, takže je to jedno. Zkuste to později...

720p 480p 360p 240p
Kajínkova cesta na svobodu

Pořád vás neobtěžuje popularita?

Nejsem žádná nafoukaná hvězda. Dělá mi radost, že lidem můžu udělat radost. Když to porovnám s tím, co jsem zažil, tak tohle nemůžou být nepříjemné věci. Proč by mě to mělo obtěžovat? Že jsou na mě lidi slušní?

Pokračování rozhovoru čtěte zde.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1