Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jsme připravení,“ burcoval Sobotka spolustraníky do voleb. Nechce voličům nabízet slohové cvičení

„Jsme připravení,“ burcoval Sobotka spolustraníky do voleb. Nechce voličům nabízet slohové cvičení

V Brně skončil dvoudenní volební sjezd sociálních demokratů. Strana má po včerejšku nové vedení s Bohuslavem Sobotkou v čele. Jeho vnitrostranická opozice neuspěla. Dnes si ČSSD schválila dlouhodobý program a napnula síly k nadcházejícím volbám, kdy ji čeká zásadní střet s hnutím ANO Andreje Babiše. Premiér Sobotka si před tímto klíčovým okamžikem věří.

Strana je podle Sobotky po dvoudenní sjezdu připravená. „Máme za sebou pozitivní a silný sjezd, to není úplně málo,“ řekl premiér spolustraníkům na závěr sjezdu.

Podle něj sjezdu předcházela „mediální masáž“ předpovídající katastrofu, což se prý nenaplnilo.

„Asi jsme zklamali naše politické protivníky, ale věřím, že jsme potěšili voliče. Lidi, kteří na nás spoléhají. Možná někteří zapochybovali, jestli jsme stále jejich opora a jestli to zvládneme (...), ale myslím si, že tento sjezd jasně ukázal, že jsme tady. Že jsme silnější a jednotnější, než jsme byli předtím. Že jsme připraveni na ten velký zápas, který nás čeká na podzim,“ řekl Sobotka.

Strana má po dnešku schválený dlouhodobý program, Sobotka ji vyzval, aby teď napnula síly k dokončení volebního programu. Nemá podle něj jít o „slohové cvičení“. Předseda strany zdůraznil, že ČSSD nemá vybrané lídry kandidátek. „Chci vás požádat o otevřenou debatu,“ uvedl.

Slovenský premiér a předseda vládní strany Směr-SD Robert Fico na sjezdu ČSSD v Brně poblahopřál českým sociálním demokratům k výsledkům tříletého působení ve vládě. Jsou podle něj lídry kabinetu, díky kterému je Česko na Slovensku vnímáno jako oáza stability, prosperity, klidu a důvěryhodnosti. Sociálnědemokratické strany v obou zemích podle něj mají vyvíjet tlak na zvyšování životní úrovně.

Sociálnědemokratické strany se musejí stát alternativou pro občany, aby vzdorovaly „extremistickým hnutím a polobláznům“ v politice, řekl Fico. Voliče takové subjekty získávají, protože „extremisti jsou dostatečně extrémní, poloblázni dostatečně blázniví“, uvedl. V souboji s nimi je podle něj nutné změnit rétoriku a zapomenout na politickou korektnost, která je projevem slabosti.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744