Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jsme v nejhlubší politické krizi od roku 1989, tvrdí šéf ODS Fiala. Zeman podle něj rozkládá Ústavu

Jsme v nejhlubší politické krizi od roku 1989, tvrdí šéf ODS Fiala. Zeman podle něj rozkládá Ústavu

Prezident Zeman i premiér Babiš v posledních osmi měsících prováděli dekonstrukci Ústavy v přímém přenosu, což nás uvrhlo do nejhlubší politické krize od roku 1989 – uvedl v projevu na vysoké škole Cevro předseda ODS Petr Fiala. Vyzývá proto ke sjednocení politické pravice a obraně ústavních pořádků.

Dekonstrukce Ústavy v přímém přenosu – tak hodnotí posledních osm měsíců od voleb předseda ODS Petr Fiala a ukazuje na prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše, coby na viníky tohoto stavu. „V posledních měsících jsme zažili vysokou míru svévole, ohýbání a překračování Ústavy od prezidenta i premiéra,“ uvedl ve svém projevu na setkání think-tanku Pravý břeh šéf druhé nejsilnější parlamentní strany. „Vidíme neustálé zasahování prezidenta do pravidel parlamentní demokracie, viděli jsme to v roce 2013, vidíme to i nyní, když podle pana Zemana nemají být politické strany a parlamentní většina těmi, kdo má sestavovat novou vládu,“ řekl Fiala.

Předseda ODS tak narážel na prezidentovo opakované upozornění, že nebude jmenovat sociálního demokrata Miroslava Pocheho ministrem zahraničních věcí, ačkoli ho strana navrhuje. „Jsou to kroky proti našemu ústavnímu pořádku, kroky, které musíme nahlas pojmenovávat.“

Se slovy předsedy ODS během diskuse polemizoval komentátor Seznam Zpráv Jindřich Šídlo. „Podle mě Česko svou největší politickou krizi zažilo v roce 2013, řekl bych, že v současné době o nejhlubší krizi nejde. Ostatně vlády se u nás vždy sestavovaly poměrně dlouho, byť to nikdy nebylo tak trapné, jako dnes,“ reagoval Šídlo.

Podle politologa Lubomíra Kopečka, který se diskuze rovněž zúčastnil, český politický systém není v krizi, ale ve stavu degenerativního vývoje. „V posledních pěti až sedmi letech máme nevypočitatelného prezidenta, který občas překračuje Ústavu. Už to přestává být systém parlamentní demokracie, ale ještě to není systém poloprezidentský,“ uvedl Kopeček.

Politolog z Masarykovy univerzity k současnému jednání o vládě uvedl, že pro ČSSD je kývnutí na nabídku vládnout s hnutím ANO velkým rizikem. „To, že nyní budou hnutí ANO dělat fíkový list, se může odrazit v tom, že nepřežijí příští volby,“ míní expert.

To zmínil i Fiala. „Mám pocit, že sociální demokracii je dáno, že dělá v historických chvílích špatná politická rozhodnutí. Mrzí mě to,“ uvedl předseda ODS. Vláda, která v Česku nyní vzniká – tedy spojení hnutí ANO a ČSSD s podporou komunistů – podle Fialy Českou republiku nedovede k blahobytu. „Oni možná rozházejí několik státních rozpočtů České republiky, ale od skutečných cílů, které tato země potřebuje řešit, se budeme i nadále vzdalovat,“ míní šéf ODS.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232