Jsou čeští řidiči opatrnější? Na silnicích loni zemřelo nejméně lidí od roku 1961 | info.cz

Články odjinud

Jsou čeští řidiči opatrnější? Na silnicích loni zemřelo nejméně lidí od roku 1961

Na českých silnicích loni zemřelo 545 lidí, což bylo o 115 méně než v roce 2015. Počet usmrcených byl nejnižší od roku 1961, kdy policie zavedla ucelené statistiky. Policisté loni zaznamenali nárůst obětí nehod v nákladních autech, klesl naopak počet usmrcených řidičů osobních aut, motorkářů, cyklistů i chodců. Novinářům to dnes řekli šéf dopravní policie Tomáš Lerch a první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Počet usmrcených osob je podle Lercha stále vysoký. Upozornil, že podle cílů Národní strategie bezpečnosti silničního provozu nemělo v roce 2016 na silnicích zahynout více než 465 lidí, přitom jich bylo o 80 více.

Loňské snížení smrtelných dopravních nehod podle šéfa dopravní policie zejména způsobily cílené preventivní kampaně a zvýšený zájem médií o dopravní problematiku. "Ukazuje se, že to má smysl," uvedl Lerch. Za další faktory označil třeba lepší bezpečnostní prvky vozidel či to, že se začali lépe chránit chodci nebo cyklisté, kteří patří mezi nejohroženější skupiny.

Počet tragických nehod loni klesl ve všech měsících roku s výjimkou října. Nejtragičtějším měsícem byl právě říjen, kdy zemřelo 62 lidí. O dva usmrcené méně policisté zaznamenali v červenci a srpnu.

Loni zemřelo 86 lidí při nehodách, kdy řidiči nepřizpůsobili rychlost stavu vozovky. Druhou nejčastější příčinou tragických nehod bylo vjetí do protisměru, a to v 75 případech. Při kolizích, kdy se řidiči plně nevěnovali řízení, loni zemřelo 57 lidí.

Nejčastěji loni umírali řidiči osobních aut, a to ve 209 případech. Následovalo 111 usmrcených chodců, 91 spolujezdců, 59 motorkářů a 39 cyklistů. Ve všech těchto kategoriích počty usmrcených poměrně výrazně klesly.

Za loňský rok se celkem v Česku stalo 98 864 nehod, což bylo meziročně o 5 797 více. Jedním z důvodů vyššího počtu nehod je podle Lercha to, že se stále zvyšuje intenzita dopravy. Nejčastějším důvodem nehod v tuzemsku je to, že se řidiči plně nevěnují řízení. "Řidiči se věnují činnostem, které za volant nepatří," zdůraznil Lerch.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud