Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jsou i jiné možnosti než menšinová vláda hnutí ANO, řekl Bělobrádek po jednání se Zemanem

Jsou i jiné možnosti než menšinová vláda hnutí ANO, řekl Bělobrádek po jednání se Zemanem

Lidovci po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech nešetřili kritikou na adresu Andreje Babiše a hnutí ANO. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek svému bývalému koaličnímu partnerovi vytkl, že razí menšinovou vládu hnutí ANO, i když jen těžko získá důvěru sněmovny. Podle šéfa KDU-ČSL je tu řada dalších variant, včetně úřednické či polopolitické vlády. Lidovci jsou dle Bělobrádka připraveni k vládní spolupráci i podpoře menšinové vlády, ale nebyli hnutím ANO osloveni ani k jedné z variant, a tak odchází do opozice.

„Setrváváním na pozici pana Babiše, že nevyjednává s ostatními stranami a že trvá na své menšinové vládě, blokuje další jednání. Musí tu být snaha po kompromisu,“ zkritizoval Bělobrádek.

Podle šéfa KDU-ČSL je tu mnoho dalších variant, než aby vznikla menšinová vláda hnutí ANO. Lidovci by například podpořili polopolitickou či úřednickou vládu. Chystaná vláda Andreje Babiše dle jeho názoru důvěru sněmovny nezíská.

Lidovci také zkritizovali, že je hnutí ANO dosud nepředložilo návrh na uspořádání vedení sněmovny a jejích výborů. „Není možné, aby vítěz voleb nekonal,“ vzkázal šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Uspořádání Sněmovny podle něho ztěžuje i skutečnost, že není jasné, kdo bude v opozici a kdo v koalici. Lidovci proto budou podle Bartoška chtít po Babišovi, aby řekl, koho požádá o podporu menšinové vlády.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744