Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jurečka chce školákům zajistit víc mléka zdarma. Stát to přijde na 670 milionů

Jurečka chce školákům zajistit víc mléka zdarma. Stát to přijde na 670 milionů

Děti dostanou ve škole více mléka a mléčných výrobků zdarma. V tomto školním roce stát dotoval žákům občerstvení v hodnotě 47 milionů korun. Už příští rok stát školákům přispěje na neochucené mléko a výrobky z něj částkou 670 milionů korun. Nařízení musí tento týden ještě schválit vláda.

O navýšení dotací na mléko dnes na tiskové konferenci informoval ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) spolu se zástupci Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Návrh nařízení, kterým se změny docílí, bude muset schválit vláda, rozhodovat o ní bude ve středu.

Zvýší se také podpora na školní dotované ovoce a zeleninu. Z národního rozpočtu šlo v letošním školním roce 75 milionů korun, v příštím by mělo jít až o 260 milionů korun. Program s ovocem se rozšíří i na žáky druhého stupně základních škol, naopak se z něj vyjmou mateřské školy.

Stát by tak měl dávat dohromady na dotované potraviny do škol 930 milionů korun ročně, dalších 127,5 milionu korun by měla přispět Evropská unie. Celkem by tak mělo být v programech až 1,05 miliardy korun. Celkový současný rozpočet programů Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol činí 259,1 milionu korun.