Články odjinud

K pomníku v Letech někdo položil prasečí hlavu. Nenecháme se vyprovokovat, reaguje muzeum

K pomníku v Letech někdo položil prasečí hlavu. Nenecháme se vyprovokovat, reaguje muzeum

V Letech u Písku o víkendu někdo položil prasečí hlavu k  pomníku romského holokaustu u někdejšího koncentračního tábora. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Muzeum romské kultury na tuto provokaci nebude reagovat. Na místě tábora je vepřín, který loni odkoupila vláda. Nyní se vepřín vyklízí a místo něj má vzniknout památník.

"Nechceme z toho dělat skandál a na takovou provokaci nebudeme reagovat. Někdo nás chce zjevně vyprovokovat," řekl serveru vedoucí pietních míst muzea Luděk Strašák. Na policii se zatím muzeum neobrátilo. "Možná to uděláme v případě, že se to bude opakovat," doplnil Strašák.

Čin odsoudili politici. "Znesvětit takto památku tisíců umučených a zavražděných je odporné," řekl serveru ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který má na starosti i lidská práv. Podobně se vyjádřili třeba poslanci Helena Langšádlová (TOP 09) či Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Místopředseda představenstva firmy Agpi, provozovatele vepřína, Jan Čech ČTK řekl, že položení prasečí hlavy k pomníku podle něj není dílem pracovníků firmy. "Nic jiného mě nenapadá, než že někdo chce v souvislosti s opuštěním toho areálu něco někomu vzkázat. Já to beru jako provokaci," dodal.

Vláda podle smlouvy s Agpi zaplatí za budovy a pozemky 450,8 milionu korun. Proti usnesení valné hromady Agpi o převodu vepřína na stát ale podal žalobu ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích jeden z malých akcionářů firmy. Také Ústavní soud přijal v lednu stížnost proti usnesení minulé vlády o odkupu vepřína. V poslední době rovněž vyšla na veřejnost kontroverzní vyjádření poslanců z SPD, zpochybňující historii koncentračního tábora v Letech. Předseda SPD Tomio Okamura v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Poslanec SPD Miloslav Rozner mluvil o Letech jako o "neexistujícím pseudokoncentráku".

 

Články odjinud