Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kajínek odmítl nové důkazy novináře Klímy. „Co předvádí, je hodně smutný,“ říká

Kajínek odmítl nové důkazy novináře Klímy. „Co předvádí, je hodně smutný,“ říká

Sedmnáct let bojoval za znovuotevření případu Jiřího Kajínka a stavěl se na jeho stranu. Teď ale reportér Josef Klíma nečekaně otočil a o nevině omilostněného doživotního vězně prý začíná pochybovat. Ve svém pořadu přinesl několik nových svědectví. Co na ně Kajínek říká a co si myslí o změně postoje známého reportéra?

Viděl jste nedělní reportáž pana Klímy na Primě?

Pustil jsem si to až v noci, když jsem přišel domů. Je to hodně smutný, co pan Klíma předvádí… Já to snad ani nebudu komentovat, protože se připravím na nějaké jiné kroky. Ale tohle je pro mě fakt smutný. Velice smutný.

Zaznívalo tam ale docela dost detailů…

Já o tom ale vůbec nic nevím, to je ten paradox. Já vůbec neznám to jméno, nějaký od Ž… (Žembery – pozn. red.) To snad ani není nikde ve spise! Vůbec nic mi to neříká. Neexistujou žádný důkazy, neexistuje nic. Existuje jen pan Hegedüs, který někde něco řekl, ale pak to asi čtyřikrát změnil. Já už vážně nevím.

1080p 720p 480p 360p 240p
O Kajínka mám strach. Roli celebrity si užívá, ale pozná, jak krutý je svět, říká ministr Pelikán

Proč se taková věc objevuje právě teď?

Já samozřejmě vím, co za tím je, a nechci to zveřejňovat a mluvit o tom. Na rozdíl od nich já budu slušný.

Už jste se s Klímou vůbec potkali?

To je to, o co tu běží. Kdyby Klíma chtěl, tak jsem se s ním potkal. Nemám důvod být proti. Ať se lidí ptají, proč to tak je? To je to, o co tu běží. Ať se lidí ptají.

Proč se oba muži nesešli? Čtěte vysvětlení Klímy na webu Blesk.cz.

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1