Kalamita. Silnice mezi Plzní a Karlovými Vary je uzavřená | info.cz

Články odjinud

Kalamita. Silnice mezi Plzní a Karlovými Vary je uzavřená

Silničáři na severním Plzeňsku dnes odpoledne vyhlásili kalamitní stav. Pro dopravu je zcela uzavřena silnice I/20, tedy hlavní tah z Plzně do Karlových Varů v úseku od Štipoklas po Bezvěrov. Místy jsou tam až metrové závěje. Policie vyzývá řidiče, aby kvůli tomu na silnice kolem Bezvěrova a Úněšova na severním Plzeňsku raději vůbec nejezdili. Silný nárazový vítr dnes komplikuje jízdu na západočeských silnicích od rána.

"Většina silnic v tomto úseku kolem Úněšova je neprůjezdná kvůli zhoršeným povětrnostním podmínkám a sněžení. V místech se tvoří kolony vozidel. Žádáme všechny řidiče, aby do oblasti nejezdili," uvedla plzeňská policejní mluvčí Martina Korandová.

Karlovarská mluvčí Zuzana Týřová doplnila, že průjezdné nejsou ani žádné objízdné trasy. "Na místě se vytvořila desetikilometrová kolona. Doporučujeme řidičům, aby se opatrně otočili a jeli zpět. Ostatním důrazně doporučujeme, aby tímto směrem vůbec nevyjížděli. Čekání v koloně může být i na tři nebo čtyři hodiny," řekla Týřová.

Náhorní plošinu v okolí Bezvěrova nejsou silničáři schopni udržet bezpečně průjezdnou. "Situace je tam téměř kritická. Vyhlásili jsme kalamitní stav, déle než pět hodin máme uzavřenou silnici 1/20 z Plzně do Karlových Varů. Asi na dvacetikilometrovém úseku tam máme tři sypače, ale nedaří se silnici udržet bezpečně průjezdnou," shrnul dispečer plzeňských krajských silničářů Jiří Slapnička. Na silnicích druhé a třetí třídy v okolí Bezvěrova je podle něj obdobná situace. Severoplzeňským silničářům jedou na pomoc kolegové z jiných okresů. "Teď je příroda silnější než veškerá naše technika, místy jsou až metrové závěje. Kromě silného větru se přidalo i sněžení," řekl dispečer.

Desítky výjezdů spojených s počasím mají dnes hasiči. Podle krajské mluvčí Pavly Jakoubkové zasahovali dnes v Plzeňském kraji zhruba u 80 událostí, většinou to bylo odstraňování polámaných stromů a větví ze silnic a drátů, případně pomoc při dopravních nehodách a haváriích. Hasiči ale nezasahovali zdaleka u všech nehod.

V Karlovarském kraji extrémní počasí komplikuje dopravu i na dalších místech. Zcela uzavřeny jsou nadále silnice z Božího Daru na Klínovec a na Rýžovnu, silnice mezi Přebuzí a Rolavou, silnice z Jindřichova na Háj, silnice u obce Zlatý Kopec, silnice u Podhradí na Ašsku a silnice z Mnichova na Poutnov. Kolony se tvoří v Novém Sedle na Sokolovsku, kde v Revoluční ulici blokuje silnici zapadlý kamion. Hasiči aktuálně zasahují u nehody autobusu s osobním autem mezi Jáchymovem a Ostrovem. "V autobuse nebyl nikdo zraněn a cestující odvezl náhradní autobus. Od rána už řešili hasiči 11 dopravních nehod," uvedl mluvčí karlovarských hasičů Martin Kasal. U Žlutic narazil osobní vlak do spadlého stromu. Celkem se při nehodách v Karlovarském kraji dnes zranilo sedm lidí.

V západních Čechách dnes ráno vítr dosáhl v Krušných horách místy síly orkánu (nad 118 kilometrů za hodinu). Na Klínovci dopoledne meteorologové naměřili 119 kilometrů za hodinu, na Fichtelbergu v Německu, těsně u hranic, dosáhl vítr v nárazu rychlosti až 148 kilometrů za hodinu, řekla ČTK Petra Polívková z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V Plzeňském kraji bylo největrněji na Přimdě v Českém lese na Tachovsku, kde přístroje ukázaly nárazy větru až o rychlosti 100 kilometrů za hodinu, v Plzni to bylo 94 kilometrů za hodinu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud