Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kalamita. Silnice mezi Plzní a Karlovými Vary je uzavřená

Kalamita. Silnice mezi Plzní a Karlovými Vary je uzavřená

Silničáři na severním Plzeňsku dnes odpoledne vyhlásili kalamitní stav. Pro dopravu je zcela uzavřena silnice I/20, tedy hlavní tah z Plzně do Karlových Varů v úseku od Štipoklas po Bezvěrov. Místy jsou tam až metrové závěje. Policie vyzývá řidiče, aby kvůli tomu na silnice kolem Bezvěrova a Úněšova na severním Plzeňsku raději vůbec nejezdili. Silný nárazový vítr dnes komplikuje jízdu na západočeských silnicích od rána.

"Většina silnic v tomto úseku kolem Úněšova je neprůjezdná kvůli zhoršeným povětrnostním podmínkám a sněžení. V místech se tvoří kolony vozidel. Žádáme všechny řidiče, aby do oblasti nejezdili," uvedla plzeňská policejní mluvčí Martina Korandová.

Karlovarská mluvčí Zuzana Týřová doplnila, že průjezdné nejsou ani žádné objízdné trasy. "Na místě se vytvořila desetikilometrová kolona. Doporučujeme řidičům, aby se opatrně otočili a jeli zpět. Ostatním důrazně doporučujeme, aby tímto směrem vůbec nevyjížděli. Čekání v koloně může být i na tři nebo čtyři hodiny," řekla Týřová.

Náhorní plošinu v okolí Bezvěrova nejsou silničáři schopni udržet bezpečně průjezdnou. "Situace je tam téměř kritická. Vyhlásili jsme kalamitní stav, déle než pět hodin máme uzavřenou silnici 1/20 z Plzně do Karlových Varů. Asi na dvacetikilometrovém úseku tam máme tři sypače, ale nedaří se silnici udržet bezpečně průjezdnou," shrnul dispečer plzeňských krajských silničářů Jiří Slapnička. Na silnicích druhé a třetí třídy v okolí Bezvěrova je podle něj obdobná situace. Severoplzeňským silničářům jedou na pomoc kolegové z jiných okresů. "Teď je příroda silnější než veškerá naše technika, místy jsou až metrové závěje. Kromě silného větru se přidalo i sněžení," řekl dispečer.

Desítky výjezdů spojených s počasím mají dnes hasiči. Podle krajské mluvčí Pavly Jakoubkové zasahovali dnes v Plzeňském kraji zhruba u 80 událostí, většinou to bylo odstraňování polámaných stromů a větví ze silnic a drátů, případně pomoc při dopravních nehodách a haváriích. Hasiči ale nezasahovali zdaleka u všech nehod.

V Karlovarském kraji extrémní počasí komplikuje dopravu i na dalších místech. Zcela uzavřeny jsou nadále silnice z Božího Daru na Klínovec a na Rýžovnu, silnice mezi Přebuzí a Rolavou, silnice z Jindřichova na Háj, silnice u obce Zlatý Kopec, silnice u Podhradí na Ašsku a silnice z Mnichova na Poutnov. Kolony se tvoří v Novém Sedle na Sokolovsku, kde v Revoluční ulici blokuje silnici zapadlý kamion. Hasiči aktuálně zasahují u nehody autobusu s osobním autem mezi Jáchymovem a Ostrovem. "V autobuse nebyl nikdo zraněn a cestující odvezl náhradní autobus. Od rána už řešili hasiči 11 dopravních nehod," uvedl mluvčí karlovarských hasičů Martin Kasal. U Žlutic narazil osobní vlak do spadlého stromu. Celkem se při nehodách v Karlovarském kraji dnes zranilo sedm lidí.

V západních Čechách dnes ráno vítr dosáhl v Krušných horách místy síly orkánu (nad 118 kilometrů za hodinu). Na Klínovci dopoledne meteorologové naměřili 119 kilometrů za hodinu, na Fichtelbergu v Německu, těsně u hranic, dosáhl vítr v nárazu rychlosti až 148 kilometrů za hodinu, řekla ČTK Petra Polívková z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V Plzeňském kraji bylo největrněji na Přimdě v Českém lese na Tachovsku, kde přístroje ukázaly nárazy větru až o rychlosti 100 kilometrů za hodinu, v Plzni to bylo 94 kilometrů za hodinu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1